Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) česká republika

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

„Už přes 50 let poskytují Lékaři bez hranic pomoc milionům obětí nejrůznějších humanitárních a zdravotnických krizí v desítkách zemí po celém světě. To by nebylo možné bez obětavosti tisíců dobrovolníků, kteří každoročně vyjíždějí do válečných oblastí či do oblastí postižených přírodními katastrofami, aby zde poskytovali zdravotnickou pomoc. A nebylo by to možné ani bez podpory soukromých dárců, kteří zajišťují více než 90% příjmů Lékařů bez hranic a umožňují nám tak zcela nezávislé působení v mnoha nestabilních a nebezpečných oblastech,“ uvedl ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

Lékaři bez hranic zachraňují životy již 50 let. Jejich práce je ale stále plná výzev

Praha, 20. prosince 2021

  • Pod vlajkou organizace se 22. prosince 1971 spojili lékaři i novináři. Tím dali vzniknout dvěma hlavním pilířům své práce – léčit, ale také přinášet svědectví.
  • Lékaři bez hranic pracují uprostřed krizí – ať už způsobených člověkem nebo přírodou. V minulosti zasahovali například během genocidy ve Rwandě, zemětřesení na Haiti nebo konfliktu v Afghánistánu.
  • Mezinárodní organizace každoročně pomáhá milionům pacientů. Aktuálně má přibližně 500 projektů ve více než 80 zemích světa.

„Nevíme jistě, zdali slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“ Toto pronesl před více než 20 lety lékař James Orbinski, tehdejší mezinárodní prezident Lékařů bez hranic. Symbolická slova zazněla při převzetí Nobelovy ceny za mír v roce 1999.

Bylo tam prý hezky..

Léčit i přinášet svědectví

Na úplném počátku stáli dva francouzští lékaři, Max Récamier a Bernard Kouchner. Na konci 60. let odjeli v barvách Červeného kříže do Biafry, regionu dnešní Nigérie. Tam tehdy probíhala občanská válka. O utrpení tamních obyvatel nikdo nevěděl. To se lékařům podařilo změnit – mluvili s médii, poskytovali rozhovory, prolomili ticho. Společně poté s dalšími zdravotníky a novináři založili novou humanitární organizaci – Lékaře bez hranic. Před padesáti lety ji tvořila hrstka lidí, dnes jde o hnutí čítající více než 60 tisíc spolupracovníků.

Lékaři bez hranic od té doby působili v desítkách zemí po celém světě. V roce 2020 jich bylo celkem 88. Péči poskytovali lidem zasaženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi, přírodními katastrofami či zkrátka těm, kteří by jinak na pomoc nedosáhli. Snažili se pomoci podvyživeným v Etiopii v 80. letech, byli svědky genocidy ve Rwandě, ošetřovali zraněné po zemětřeseních na Haiti nebo pečovali o nakažené ebolou. Přehled těchto milníků organizace shrnula ve speciálním krátkém videu.

Shrnutí 50 let lékařů bez hranic

Lékaři bez hranic za půlstoletí působili v desítkách zemí po celém světě. Péči poskytovali lidem zasaženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi, přírodními katastrofami či zkrátka těm, kteří by jinak na pomoc nedosáhli.

„Mezi nimi je i několik desítek spolupracovníků z ČR a SR a dnes již také desítky tisíc dárců z ČR, kteří až dosud poskytli dary na pomoc v krizových oblastech ve výši více než 39 milionů korun. Právě jim, jejich nadšení a štědrosti, je věnována kampaň JSEM V TOM. Jejím prostřednictvím chceme také povzbudit zájem o práci na misi a podporu humanitární pomoci, na níž bychom neměli zapomínat ani v podmínkách obtížné ekonomické situace.“

Organizace Lékaři bez hranic byla založena v roce 1971 s cílem poskytovat krizovou zdravotnickou pomoc obětem ozbrojených konfliktů, násilí, přírodních katastrof či epidemií a populacím bez přístupu k základní a život zachraňující zdravotní péči. Kromě toho se soustředí také na přinášení svědectví o situaci v krizových oblastech a překážkách v přístupu ke zdravotní péči. Lékaři bez hranic působí ve zhruba 65 zemích světa, kam ročně odjede na misi na 6 500 zahraničních spolupracovníků, po jejichž boku pracuje kolem 25 000 místních zaměstnanců. V České republice působí Lékaři bez hranic od roku 2006 a za dobu existence kanceláře odjelo na misi na 70 spolupracovníků z ČR a SR. Od roku 2008 přijímají Lékaři bez hranic také finanční dary na podporu humanitárních misí, které do konce roku 2011 vynesly 39,5 mil. Kč od soukromých dárců a které byly využity v řadě krizových oblastí, mj. v Somálsku, Keni, Čadu, Jižním Súdánu, Demokratické republice Kongo, Kyrgyzstánu či na Haiti.

Zde vám přináším několik příběhů z úst hrdinů/zdravotníků:

Epidemioložka Nikola Sklenovská sdílí své zkušenosti z mise v 🇧🇷 Brazílii, kterou rychlé šíření covidu-19 dovedlo na pokraj humanitární krize. Důsledkem jsou nejen obrovské ztráty na životech, ale i psychicky a fyzicky vyčerpaní zdravotníci. Ti každý den vidí, jak pacienti umírají zbytečně. Pokud můžete, pošlete svou solidaritu dál do světa a pomozte nám vybavit naše zdravotníky nákupem nezbytných materiálů v Nemocnici bez hranic 👉 http://bit.ly/lekarske_vybaveni Děkujeme. ❤️

Lékaři bez hranic přinášejí zdravotnickou pomoc tam, kde je potřeba. Nestranně. Nezávisle. Neutrálně. 

Jak nás můžete podpořit?
https://www.lekari-bez-hranic.cz/jak-nas-muzete-podporit
https://darujte.lekari-bez-hranic.cz

LÉKAŘI BEZ HRANIC 

Médecins Sans Frontières in Czech Republic, o.p.s. Zenklova 2245/29, 180 00 Praha 8 IČ: 28476654, DIČ: CZ 28476654, ID charity: 28476654,
Číslo účtu veřejné sbírky: 111333 / 2700, Číslo účtu pro dárce: 2101950100 / 2700

Děkujeme za Vaši podporu při záchraně životů po celém světě

Pro Lékaře bez hranic je klíčová schopnost rychle reagovat na krizové přírodní a humanitární situace. Vaše dary nám umožní distribuovat prostředky efektivně tam, kde je největší potřeba.

300 Kč Zajistí 33 chirurgických roušek s ochranným štítem

500 Kč umožní vyčistit dostatek vody pro 20 rodin na 1 měsíc

700 Kč pomůže vyléčit 70 dětí trpících malárií

Války, epidemie a přírodní katastrofy dokážou ničit lidské životy i zdevastovat celé země. Připravit nás o blízké, domov, radost, důstojnost či zdraví. Krize zastavit neumíme, už 50 let ale léčíme ty, kteří v nich žijí.

Díky vaší podpoře můžeme pomáhat na místech, kde jedna injekce, porce terapeutické výživy nebo litr pitné vody představují rozdíl mezi utrpením a úlevou, životem a smrtí. Každý váš dar pomůže ošetřit zraněné uprostřed ozbrojených konfliktů, ochránit děti před smrtelnými nemocemi nebo zajistit pitnou vodu pro celé rodiny v uprchlických táborech.

Každý váš dar je důkazem, že na lidi, kteří se ocitli v nouzi, svět nezapomněl.

Místní lidé a dárci jsou pro naši práci klíčoví

Po celou dobu jsou pro naši práci zásadní místní lidé, tedy ti, kteří pocházejí přímo z místa zasaženého krizí. Tvoří zhruba 90 % našich kolegů na misích. Bez nich bychom nic nedokázali. Stejně tak jako bez vás, našich podporovatelů a dárců. Díky vám nemusíme přijímat peníze od vlád, a jsme tím pádem na jejich vlivu nezávislejší. Naši pacienti tak mohou být a jsou centrem našeho zájmu. Moc vám za vaši přízeň děkuji. 
Nejen 50 let jsme si připomněli s dlouhodobým spolupracovníkem Ondřejem Šimetkou. Na kontě má celkem 6 misí. Pořádal dárcovské sbírky a stál i u založení české kanceláře Lékařů bez hranic. Jako porodník a gynekolog působil na Srí Lance, v Libérii či Východním Timoru. Poslední zmíněnou zemi nazývá svým druhým domovem. Proč tomu tak je, se dozvíte v novém díle podcastu Mlčení zabíjíPOSLECHNOUT PODCAST
Přál bych Lékařům bez hranic, aby nebyli zapotřebí. Znamenalo by to, že by na světě už nebyly žádné humanitární krize. To se ale bohužel pravděpodobně nestane. Takže já osobně přeji organizaci a našim pacientům bezpečnější prostředí, bez útoků na nemocnice i zdravotníky samotné.

Zpracováno z materiálů Lékařů bez hranic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.