Přihlaste se do 5. ročníku soutěže Social Impact Award

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty
Na začátku března byl zahájen již 5. ročník soutěže pro studenty s nápady na sociální podnikání Social Impact Award 2016. Hlavním tématem letošního ročníku je hrdinství. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2016.

O soutěži Social Impact Award (SIA)

Social Impact Award je mezinárodní akcelerační program, který podporuje společensky prospěšné podnikání mladých lidí. Nabízí jim odbornou podporu: workshopy, mentoring a konzultace. Na konci pak nejlepší účastníky čeká finanční ocenění 2 000 EUR. Program vznikl v roce 2009 ve Vídni a dnes se kromě Rakouska a ČR koná v dalších devíti evropských zemích.

Více informací najdete na  www.socialimpactaward.cz

Sociální podnikatelé, kteří ještě často sami studují na vysoké škole nebo s podnikáním jako studenti začínali, zaměstnávají nejen sebe, ale svým byznysem také řeší palčivé společenské a ekologické problémy. V mnoha případech zaměstnávají lidi, kteří by jinak práci neměli. O tom, že začít společensky prospěšný byznys chce jistou dávku odvahy, by mohl hovořit např.:

  • Jakub Zaviačič – zakladatel společnosti People in Safety,
  • Tereza Jurečková – spoluzakladatelka sociálního podniku Pragulic, kteří pracují s bezdomovci,
  • Markéta Borecká z projektu FOFEWEAR, v němž dávají práci švadlenkám z chráněných dílen, které ze starého oblečení šijí funkčně-designové dárkové předměty pro firmy.
Prohlidka s pruvodcem Pragulicu Karimem - foto Michal Cetkovsky
Prohlídka s průvodcem Pragulicu Karimem – foto Michal Cetkovský

Ve všech případech se jedná o projekty, které ještě společně s dalšími prošly mezinárodním akceleračním programem Social Impact Award (SIA), který studentům pomáhá rozběhnout jejich podnikání. Vloni se uskutečnil průzkum ekonomické aktivity mezi 13 podpořenými projekty programu za období 2012 až 2014, z něhož vyplývá, že dodnes díky mladým podnikatelům vzniklo 16 pracovních úvazků, z toho přibližně polovina pro zástupce cílové skupiny. Ročně projekty na tržbách vygenerují 5,15 mil. Kč a průměrně 55 % měsíčních nákladů pokryjí z vlastních zdrojů.

Nicméně k udržitelnému byznysu museli studenti ujít dlouhou cestu. Často začínali z ničeho s pomocí kamarádů, rodiny a dobrovolníků. Proto byl jako leitmotiv letošního ročníku Social Impact Award zvoleno téma hrdinství, s nímž souzní i ambasador SIA 2016 Petr Ludwig z GrowJOB Institute: Být hrdinou znamená vystupovat ze svojí komfortní zóny a zkoušet činnosti, z nichž máme obavy. Přesně to museli udělat i studenti, když začali podnikat ve společensky prospěšné oblasti,“ říká.

Uzávěrka přihlášek do letošního ročníku je 30. dubna 2016.

Průběh soutěže

Během března a dubna proběhnou pro studenty na vysokých školách zdarma workshopy o tom, jak začít podnikat. Po skončení odborné části programu, která se odehraje o letních prázdninách pro osm až deset vybraných projektů, budou na konci září vyhlášeni nejlepší účastníci.

České účastníky programu za 4 roky fungování SIA najdete na www.socialimpactaward.cz. Zahraniční účastníky napříč ročníky pak v mezinárodním katalogu Book of inspiration.

Kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *