Sázíme stromy s radostí

Sdílet
Čas čtení: 5 minuty

Sázíme stromy z.ú. je organizace, která sází stromy a keře po celé České republice. Snaží se v lidech probouzet potřebu chránit životní prostředí a přírodu vůbec. Do projektu se zapojují jak jednotlivci, tak i firmy, školy, školky a obce. Každý si může zkusit zasadit svůj strom a sledovat, jak roste.  Rozhovor pro Deník neziskovky poskytla ředitelka této organizace. Seznamte se s …

Jmenuji se Martina Pavelková a jsem ředitelkou neziskové organizace Sázíme stromy z.ú.

Představte organizaci Sázíme stromy

Naším hlavním poslání je zazeleňovat místa, která by se jinak nezazelenala. Pozemky hledáme s obecními úřady, peníze sháníme od firem, které v České republice podnikají. Stromy pak vysadí buď přímo zaměstnanci firem, které se rozhodnou peníze na stromy věnovat, a nebo dobrovolníci (místní občané, různé spolky, děti ze škol a školek, děti z ozdravoven a nebo léčebných ústavů).

Náš cíl je mít co nejvíce regionálních zastoupení, a tak sázet všude v České republice. Míst, která stromy potřebují je stále dost. Zároveň chceme, aby stromy byly financovány z firemních zdrojů, protože každá firma z podstaty podnikání naše životní prostředí zatěžuje, a tak by mělo být pravidlem, že firmy přírodě také vrací. Výsadba stromů může být pro firmu první, nebo jeden z dalších kroků, jak přírodě vracet.Věříme, že zodpovědnost za naši přírodu je na každém z nás a že není řešení přenášet zodpovědnost na vzdálené instituce jako Evropská unie, ale spíše aktivně zapojovat subjekty, které v České republice působí.

Pracujeme se skromnějšími zdroji, ale díky propojení obcí, dobrovolníků a firem, máme jistotu, že stromy byly vysazeny tam, kde je opravdu všichni chtějí, že o ně bude řádně pečováno a že je zde spousta lidí, pro které je osud nových stromků moc důležitý. Je krásné při výsadbách pozorovat, jakou radost sázení stromů lidem přináší, jak jsou hrdí, že strom vysadili a jaké mají osobní nadšení zasloužit se o to, aby strom dobře rostl v budoucnu. Věříme, že to je právě to, co je potřeba v dnešní době podporovat. Máme radost, když slyšíme od firem, že se jely podívat na vysazené stromy a že mají radost , jak rostou. Tato osobní angažovanost je zárukou, že i obce, které stromy dostávají do následné péče se o stromy budou dobře starat.

Jak neziskovka Sázíme stromy vznikla?

Nápad se mi zrodil v hlavě na výletě v Krkonoších. Akorát jsem se zabývala tím, co budu dělat po ukončení mateřské dovolené. Dříve jsem pracovala jako manažerka v nadnárodní firmě, ale tam jsem se již vracet nechtěla. Od malička miluju přírodu a trápí mě lhostejnost lidí k její ochraně. Přemýšlela jsem, jak propojit lidi opět s přírodou. Dnes to funguje spíše tak, že lidé do přírody jezdí na výlety nebo na dovolené, ale příroda je přece všude kolem nás – na nádraží, při cestě do práce, na parkovišti supermarketu. Lidé chodí do práce, jezdí nakupovat, ale přírodu nevnímají. To jsem chtěla změnit a bylo mi jasné, že povídáním o tom se nic nezmění. Lidé potřebují fyzický zážitek v přírodě a aby byl spojený s radostí. A tak mě napadlo, že budu s lidmi sázet stromy.

A ono to funguje velmi dobře. Často se stane, že zaměstnanci firmy přijedou na sázení a čekají, že se vyfotí u stromu, který vloží do díry, ale hned zjistí, že to tak není – že musejí díry vykopat, zašpinit si ruce a opravdu strom zasadit. Najednou se ale na vystresovaných bledých tvářích objeví úsměv, tváře zčervenají a je v nich radost! A to je náš hlavní cíl. Věříme, že když se lidé pak vrátí do kanceláří – posilněni zážitkem, že svým vlastním úsilím a docela jednoduše zasadili strom, který bude růst třeba i dalších několik století, že si začnou všímat i dalších věcí, které mohou sami ovlivnit (zhasínat, snižovat teplotu na klimatizaci, jezdit do práce hromadnou dopravou atd.).

DSC_5792n

A proč název Sázíme stromy?

Aby všem bylo hned jasné, o co se jedná. Pan ředitel jedné firmy, se kterou jsme sázeli na podzim alej lip, mi říká: „Víte, že před padesáti lety, byste nemuseli ani nikomu vysvětlovat, jak se sází strom? To byla součást normálního života.“ A to je přesně ono, chceme už i názvem inspirovat k jednoduchosti. A zároveň i tím, jak fungujeme – pokud obec má pozemek, kde chce stromy vysadit, je firma, která chce stromy koupit a dobrovolníci, kteří stromy vysadí, stromy zapadají do krajinného rázu, tak je to jednoduché a prostě „sázíme stromy“.

Motto organizace

Inspirovat lidi kolem nás a další generace k sázení stromů tím, že vše děláme jednoduše a s radostí.

Kdo se zapojuje do vašich akcí?

Do sázení se zapojují různí dobrovolníci – rodiny s dětmi, spolky, školáci, děti ze školek, hasiči, samotní zaměstnanci firem i obecních úřadů. Dále jsou to znevýhodnění občané, kterým práce s rostlinami přináší ohromnou radost a smysl a moc je baví.

Jak probíhá sázení stromů?

Místo slov – video z jedné akce:

Jak hodnotíte stav české přírody?

Vím, že se hodně zlepšilo a věřím, že příroda je silná a dokáže se vyrovnat se spoustou necitlivých zásahů. Hlavně mě trápí netečnost lidí a snaha zavírat oči před problémy. Pokud ale své jednání nezmění každý z nás v každodenních jednotlivostech, tak se moc nezmění. Přijde mi, že spousta lidí vnímá současné problémy životního prostředí jako tak velké, že si řeknou, že svoji snahou stejně nic nezmění, ale já si myslím, že to není pravda.

Jaký vztah mají dnešní lidé k přírodě?

Je to velmi rozdílné. Moje práce mě naštěstí spojuje s lidmi, kterým je naše příroda drahá a různými způsoby se ji snaží podpořit a chránit. Moc mě těší, že těch lidí je opravdu hodně. Ráda bych ale, aby příroda byla prioritou pro všechny a aby si lidé uvědomili, že naše zdravá planeta je předpokladem pro všechno další.

Jaký strom máte nejraději a proč?

Mám nejraději modřín. Obdivuji na něm, jak vysoko v horách dokáže růst a odolávat větru a dešti a zimě a každé jaro zase vyraší tou krásnou zelenou barvou. Také mám ráda borovici lesní – tu obdivujeme v Českém ráji na Boreckých skalách, kde tvoří krásný les. Je neuvěřitelné, jak dokáže růst přímo na skále, kde je sucho a málo půdy, a přesto zmohutní. Asi bych se hodně rozepsala, protože stromy mám ráda všechny – hlavně vysoké a majestátní jehličnany, které mohou růst a ukázat svoji výšku a mohutnost. Pod takovým stromem člověk cítí sílu přírody. Ale takový jeřáb, který hlásí podzim svými červenými plody! To přece také nádhera!

Jaké stromy sázíte nejčastěji?

Sázíme stromy, které jsou typické pro českou krajinu – lípy, duby, buky, javory, jeřáby a hodně ovocných stromů – jabloně, švestky, třešně, ořešáky…

Co považujete za největší úspěch vaší organizace?

To, že se do našeho týmu stále připojují další lidé, kteří s námi chtějí sázet a že si v naší práci zachováváme jednoduchost bez byrokracie a papírování. V tom vidím potenciál pro další růst a inspirování lidí, že v jednoduchosti je síla a že to jde.

Co vám přináší práce pro vaši neziskovku?

Jsem moc spokojená, že mohu dělat práci, která mě těší a jsem na ni hrdá.Těší mě, jak moje práce baví naše děti a jak milují stromy.

Kolik stromů jste již zasadili?

Již jsme vysadili 809 stromů a 967 keřů. Do sázení jsme zapojili 1688 dobrovolníků.

Kontakt

2 komentáře: „Sázíme stromy s radostí

 • 28.8.2017 (0:53)
  Trvalý odkaz

  Dobrý večer, Martinka,
  srdečne Vás zdravím zo Slovenska a chcem Vám zložiť poklonu za to ,čo robíte a čo ste vymyslela.Ale hlavne za to, že ste ma inšpirovala.Dlho som rozmýšľala, čo vymyslím ,aby som sa v školstve“reštartovala“ a sadenie stromov je úžasná vec.Učím na dedine, máme skvelého riaditeľa aj starostu a šikovných žiakov, ktorí sú naučení pomáhať na záhrade.Tak to by bolo super na úvod školského roka.Chcem Vás poprosiť o radu, ako a kde začať, čo si naštudovať ,alebo poprosím o nejaké kontakty na Slovensku, ak to tu už niekto organizuje.
  Želám všetko dobré a nech sa Vám darí !
  S pozdravom Iveta Karnišová

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.