Zítra proběhne po celé republice veřejná sbírka Bílá pastelka

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

Ve středu 14. října 2015 proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 16. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Její výtěžek podpoří speciální služby pro těžce zrakově postižené poskytované v celé ČR. Pořadatelem sbírky je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) ve spolupráci se svými dceřinými obecně prospěšnými společnostmi Tyfloservis a krajskými TyfloCentry.

Průběh sbírky

Do ulic s kasičkami a v tričkách s emblémem Bílé pastelky vyrazí kolem 2 600 dobrovolníků, převážně z řad středoškolských studentů. Za minimální příspěvek 20,-Kč nabídnou zájemcům bílou pastelku a kalendářík na rok 2016.

Každý, kdo si koupí pastelku, podpoří zejména tyto projekty SONS ČR, Tyfloservisu, o.p.s. a krajských TyfloCenter:

  • výcvik vodicích psů;
  • odstraňování dopravních, orientačních a dalších bariér, se kterými se nevidomí každodenně potýkají na ulicích, v dopravních prostředcích a v budovách;
  • přípravu pro rekvalifikaci a vstup na pracovní trh (práce s počítačem, masérský kurs a další povolání);
  • volnočasové a sportovní aktivity;
  • vydávání časopisů pro nevidomé;
  • převod tištěných knih do podoby, ve které je mohou nevidomí číst za pomoci počítače.

Značná část prostředků se použije na služby spojené s návratem lidí osleplých v dospělosti zpět do běžného života (nácvik prostorové orientace a chůze s bílou holí, výuku Braillova písma aj.).

Program veřejné sbírky

Program veřejné sbírky vyvrcholí Koncertem pro Bílou pastelku, jehož partnerem je hl. město Praha. 14. října od 16:00 h vystoupí na Václavském náměstí nevidomý zpěvák, skladatel a textař RAVEN (vlastním jménem Vladimír Kučera) a dále Flamenco – Lenka Glässnerová. Zájemci si budou moci rovněž prohlédnout široké spektrum kompenzačních pomůcek, které tyto osoby používají v denním životě.

„Podpory veřejnosti si nesmírně vážíme, svými příspěvky nám kladete do rukou nástroje, které nám vydatně pomáhají při svépomocné realizaci shora uvedených i mnoha dalších činností“, říká Václav Polášek, prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR.

V roce 2014 činil výtěžek sbírky 1 775 878,- Kč.

Kontakt

  • Taťána Polnarová (koordinátor sbírky)
  • 778 487 419, polnarova@sons.cz
  • www.bilapastelka.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.