7 důvodů proč pít vodu z vodovodu

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Občanské sdružení Česko pije vodu z vodovodu podporuje servírování vody z vodovodu v českých kavárnách, restauracích a hospodách již od roku 2010, kdy vzniklo. Na svém webu  zvodovodu.cz propaguje pitnou vodu z vodovodu a nabízí přehled restaurací, kde vám vodu z vodovodu nabídnou a také, jak se do projektu zapojit.

O projektu

Celorepubliková kampaň Česko pije z vodovodu vznikla v červnu 2010 v rámci platformy Challenge Europe, mezinárodní enviromentální iniciativy organizace British Council. V dubnu 2011 sice Challenge Europe skončilo, ale projekt pokračuje jako dál jako občanské sdružení.

Co děláme a proč

 • propagujeme pití vody z kohoutku – vodovody
 • informujeme o výhodách vodovody spotřebitele a restauratéry
 • propagujeme restaurace, které nabízí vodovodu svým hostům
 • zdarma rozesíláme partnerským restauracím nálepku na dveře restaurace, která hosty informuje o podávání vodovody

Naším cílem je snižovat emise spojené s produkcí, distribucí a likvidací nápojových obalů. Pití vody z kohoutku je trend, který jde ruku v ruce se zdravým rozumem – vodovoda je levnější a ekologičtější!

Pijme vodu doma, v práci a žádejme kohoutkovou ve své oblíbené restauraci.

Proč pít kohoutkovou vodu?

Něco málo vám napoví malý klip: Pijte vodovodu

 

Dalších důvodů je mnoho, stačí si jen vybrat.

 • Je to levné. Voda z kohoutku šetří nejen přírodu, ale hlavně vaši peněženku. Litr vodovody stojí přibližně 0,07 Kč. To je v průměru **50 – 200x míň** než běžné balené vody.
 • Je to bezpečné. Na rozdíl od balené vody jste schopni zjistit, co pijete – u svého poskytovatele můžete zjistit aktuální kvalitu vody. V seznamu dodavatelů pitné vody si najděte toho svého a informujte se u něj o kvalitě dodávané pitné vody.
 • Je to pohodlné. Spořte svůj čas, sílu a prostor – místo cesty do obchodu, namáhavého nošení a nepraktického skladování jen otočte kohoutkem!
 • Může to být pestré. Omrzela se vám prostá chuť pitné vody? Zpestřete si vodovodu čerstvým ovocem, bylinkami či lahodným sirupem…
 • Žádejte vodovodu v restauraci. Nestyďte se požádat o vodovodu ve své restauraci. Tlačte na restauratéry a nenechte se odbýt. Bez změny vašeho chování se nezmění ani chování v restauracích. Pamatujte – vy si vybíráte a vy platíte. A když už ji někde podávají, oceňte to. Budeme rádi, když nám o tom dáte vědět.
 • Šetříte přírodu (přeprava, skladování, likvidace obalů)
 • Šetříte své zdraví – nemusíte tahat těžké balíky vody

Férová cena, jak se zapojit do projektu?

Jsme si vědomi toho, že i se servírováním vody z kohoutku vznikají určité náklady. Mnoho restaurací je považuje za zanedbatelné. Pro ty ostatní je určen koncept vodovody za férovou cenu.

Podnikům, které vodovodu nepodávají zcela zdarma, věnujeme také pozornost. Pro tento účel zavádíme koncept férové ceny. Koncept, který staví na důvěře mezi námi, restauratéry a zákazníky. Férová cena vychází ze zdravého rozumu, a tak:

 • nestanovuje žádný strop
 • spoléhá se na slušnost, pochopení a racionální odhad

Férová cena může být v očích každého různá, záleží na okolnostech a na umění cenu obhájit. Pokud se rozhodnete servírovat vodovodu za férovou cenu, rádi vám pomůžeme s propagací vašeho podniku. Vyplněním jednoduchého formuláře nám dejte vědět, že máte zájem o spolupráci. My se vám obratem ozveme, pošleme vám odpovídající nálepku (třeba na dveře) a zveřejníme vás podnik v našem seznamu restaurací. To vše zdarma, bez poplatků a vytáček.

Pár čísel…

Podle průzkumů Česko pije vodu z vodovodu by až 85% oslovených uvítalo v restauracích vodu z kohoutku. A 50% z nich by dokonce bylo ochotno za vodu přiměřeně zaplatit. Ve světě se denně vypije přes 700 milionu litrů balené vody. Největší podíl na tom hlásí Čína (100 mil.), USA (85,6 mil.) a Nigerie (69 mil). V Česku kupujeme 3 miliony litrů za den. Kvalita naší vody z kohoutku přitom patří mezi nejlepší na světě. Přímořské státy čelí velkému problému znečištění oceánů. Množství plastů zejména v Tichomoří je tak obrovské, že bývá označováno za šestý světadíl. Českou republiku trápí plastový nepořádek v přírodě: 25-46% volně pohozených odpadků dle studie MŽP představují právě PET lahve. Průměrný Čech jich za rok koupí a posléze vyhodí okolo 200 kusů.

Podívejte se na příběh balené vody: Příběh balené vody

https://www.youtube.com/watch?v=HCkmY3YOxCw

 

Složení vody

Podle Wikipedie je voda (H2O) chemická sloučenina vodíku a kyslíku. Spolu se vzduchem, resp. zemskou atmosférou tvoří základní podmínky pro existenci života na Zemi. Za normální teploty a tlaku je to bezbarvá, čirá kapalina bez zápachu, v silnější vrstvě namodralá. Pitná voda je vhodná ke každodennímu použití, je zbavena nečistot, obsahuje vyvážené množství minerálních látek tak, aby neškodily zdraví. Další informace o vodě a jejím významu najdete na Wikipedii.


Zuzana Cabejšková
Zuzana Cabejšková

Na další zajímavé otázky nám odpověděla paní Zuzana Cabejšková, předsedkyně občanského sdružení Česko pije vodu z vodovodu.

1. Kdy jste naposledy pila balenou vodu?

Tak teď jste mě dostala (smích)! Tenhle týden na schůzce, když jsem dostala skleničku vody a až později zjistila, že je nalitá z lahve! Sama jsem jich balík koupila před měsícem na Světový den vody, protože jsme je potřebovali na Vodní bar.

2. Kolik podniků se k dnešnímu dni připojilo k vašemu projektu?

Dosud evidujeme na dvě tisícovky restaurací. V poslední době přibývá více těch, které vodovodu nabízí za férovou cenu. Dalším trendem je, že spousta restaurací vodovodu sice na požádání přinese, ale nechce se k této službě otevřeně hlásit.

3. Můžete srovnat, jaká je situace v zahraničí a u nás – kde se podává kohoutková voda, kde ne, kde se platí atd.

Že by se za vodu v zahraničí platilo jsem, abych pravdu řekla, ještě nezažila. V českých podmínkách to ale určitě neodsuzuji, naopak! V zahraničí je běžnější dostat karafu přímo na stůl. Děje se tak v USA, Japonsku, Finsku, Španělsku. V Británii je například uzákoněno, že pokud podnik prodává alkohol, musí dávat vodovodu zdarma. Zpátečnickým příkladem je Německo, kde restaurace stále razí výhradně minerálky.

4. Co se vám vybaví, když řeknete slovo „voda“, co pro vás znamená?

Vybaví se mi “všechno”. Všechno ve smyslu života, přírody, denní potřeby. Voda je zkrátka základ naší existence, přestože ji bohužel často považujeme za samozřejmou.

5. Jak vnímáte rozdíl mezi balenou vodou a vodovodou?

No, tak o tom bych vám mohla povídat dlouhé hodiny. Ve zkratce to ale vnímám jako rozdíl mezi plýtváním zdroji a udržitelnou spotřebou. Jedno je o čistém marketingu, druhé je o čistém zdravém rozumu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.