Um sem um tam: Ten umí to a ten zas tohle

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Um sem um tam vznikl v roce 2012 na Social Innovation Campu, intenzivním víkendovém inkubátoru pro neziskové projekty. Lidé v Um sem um tam se snaží prosazovat ideu profesního dobrovolnictví a propojovat tak profíky z komerční sféry s nadšenci z neziskového sektoru. Jejich web nabízí zprostředkování krátkodobých dobrovolnických příležitostí. Více informací o tom, jak celý systém funguje se dozvíte v našem rozhovoru se spoluzakladatelkou projektu. Seznamte se s …

Adéla Jansová
Adéla Jansová

Jmenuji se Adéla Jansová a jsem spoluzakladatelkou projektu Um sem um tam, který propojuje neziskové organizace a profesní dobrovolníky na základě konkrétní jednorázové odborné spolupráce. Během necelých třech let fungování se nám podařilo propojit ty správné lidi ve správný čas již více než 600krát.

Um sem um tam zní velice originálně – Jak vznikl název vaší organizace?

Za název vděčíme společnému brainstormingu a několika kávám na jarním sluníčku během akce Social Innovation Camp, kde projekt v březnu 2012 vznikl. Fantazii se meze nekladly a tak Um sem um tam je náš společný výsledek.

Věnujete se spolupráci neziskovek a byznysu – můžete tuto spolupráci popsat?

Propojujeme konkrétní potřeby neziskových organizací s nabídkou dovedností více než tisícovky dobrovolníků, kteří jsou profesionálové ve svém oboru, ať už jde o grafiku, IT, přes marketing až po jazykové dovednosti.

Nezisková organizace si u nás na webu vypíše tzv. výzvu k odborné spolupráci, kde jasně specifikuje, co potřebuje. Což je základ úspěchu, protože čím konkrétněji a jasněji je poptávka napsaná, tím větší má pravděpodobnost, že ji někdo přijme. Na druhé straně stojí dobrovolník, který má dostatečné dovednosti a časové možnosti. Ten, má-li zájem, čas a odpovídající dovednosti, výzvu přijme. Poté od organizace obdrží potřebné materiály a může se pustit do práce. Po vypracování si mohu obě strany vyměnit vzájemné reference.

Máte ve svém oboru konkurenci? (Nedávno jsme v Deníku neziskovky představovali neziskovku radost 3.0 – znáte se, spolupracujete?)

Víme, že v Čechách je již více organizací, které se věnují stejnému tématu jako my – profesnímu dobrovolnictví. A jsme za to rádi. Navzájem se nepovažujeme za konkurenci, naopak spolupracujeme. S neziskovkami radost 3.0 či LITS Global jsme například minulý rok spolupracovali v rámci konferencí Profesionálové – to nejlepší ze spolupráce byznysu a neziskovek.

Jaké nové projekty připravujete? Plánujete další konferenci Profesionálové – to nejlepší ze spolupráce byznysu a neziskovek?

Neustále chystáme něco nového. Datum příští konference vám v tento moment neřekneme, ale určitě můžeme slíbit, že další opět bude. A mezi tím budou i další akce. Aktuálně například připravujeme cyklus seminářů pro neziskové organizace. Chceme zlepšit propojování a spolupráci mezi neziskovkami a lidmi z byznysu, proto půjde o semináře zaměřené na společnou komunikaci, plánování a další potřebná témata.

S projektem Profesionálové v neziskovkách jste opustili Prahu a vyrazili jste do dalších měst naší republiky. Jsou nějaké rozdíly v pojetí projektu, řešených problémech, nabízených službách, při spolupráci apod., můžete srovnávat?

S konferencí jsme vyrazili do Ostravy, Brna, Hradce Králové a Českých Budějovic. A ani jednoho výletu nelitujeme. Každé místo má své specifikum a hodně nás naučilo. Ale asi nejde jednotlivá místa kategorizovat.

Bylo super sledovat, jak v každém koutě republiky najdete akční lidi se super projekty. Samozřejmě nejvíce jsme jich potkali v Praze, ale ani ostatní města se nedala zahanbit.

Jak vypadá zpětná vazba z této konference?

Od poslední konference je to skoro rok, takže se k nám dostávají dotazy a poptávka po další. Zároveň ze zpětných vazeb víme, že díky akci došlo ke spoustě zajímavých propojení, ať už osobně či pak následně online. Což je pro nás další indikátor, proč v akcích pokračovat.

Co si přejete – jak bude vypadat Um sem um tam za 5 – 10 let?

V ideálním světě by vlastně Um sem um tam nemuselo vůbec existovat. Ti správní lidé by se dokázali potkat v ten správný čas. Ale zatím se tak neděje, takže doufáme, že ještě za deset let budeme fungovat a propojovat ty správné spolupracovníky v době, kdy je to potřeba. Doufáme, že se nám do projektu podaří vtáhnout více lidí a přispějeme k tomu, že svou dobrovolnickou zkušenost bude moci získat každý – nehledě na věk či zkušenosti. Stále velké procento lidí vnímá dobrovolnictví jen jako výsadu mladých lidí a my tenhle mýtus chceme prolomit!

Co považujete za to „nej“lepší/horší ve spolupráci těchto dvou světů – neziskovky x byznys?

Nejhorší – nebo přesněji – to co nás nejvíc mrzí, jsou stále existující předsudky. A to oboustranně! Spousta lidí se stále zbytečně zablokovává vůči zajímavým spolupracím a setkání. Což je škoda, ale pracujeme na tom.

Profesionálové v neziskovkách
Konference Profesionálové – to nejlepší ze spolupráce byznysu a neziskovek

A nejlepší? Sledovat výsledky společné práce lidí z byznysu a lidí z neziskovek. Každý je specialista na své téma a dobrý v tom, co dělá. A je velká radost sledovat, když tyto dvě strany budují něco společně. Výsledky pak stojí za to!

Na jakém principu funguje spolupráce mezi neziskovkami a firmami a fyzickými osobami? Jakou roli hraje Um sem um tam?

I v případě propojení firma/nezisková organizace funguje Um sem um tam jako prostředník, který dokáže propojit ty správné poptávky a nabídky ve vhodný čas. Jen na druhé straně není dobrovolník/jednotlivec, ale dobrovolník/zaměstnanec, který může stanovený čas čerpat v pracovní době.

Myslíte si, že dobrovolníkem se musí člověk narodit?

Dobrovolnictví máme v sobě všichni. Jen to musíme včas objevit.

Kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.