disway – cestování hendikepovaných bez bariér

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Projekt disway je sociální síť, která umožňuje sdílení informací o turisticky zajímavých místech nejen u nás, ale zejména ve světě, o jejich přístupnosti pro lidi s různými druhy postižení, ať už jde o vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící. Projekt disway je prostor, kde mohou hendikepovaní sdílet zkušenosti a doporučení s ostatními cestovateli. V následujícím rozhovoru se dozvíte, co bylo podnětem k založení projektu, jak celý projekt funguje a co je největší překážkou při cestování hendikepovaných. Seznamte se s …

24955_109251925752956_6753116_n(1)
Jiří Maule

Jmenuji se Jiří Maule a jsem zakladatelem projektu disway. Pracuji ve firmě GoodSailors, která vyvinula a dále pomáhá s vývojem disway. Dříve jsem zde působil jako programátor, ale nyní už veškerý můj čas věnuji vymýšlení nových funkčností, vývoji, marketingu a dalším aktivitám s projektem.

Jak a kdy vznikl projekt disway? Pro koho je určen?

Nápad vznikl po mém návratu z dovolené, kdy jsme se vydali s rodinou do Itálie a po avizované bezbariérové dovolené byla realita úplně jiná. Pro zdravé lidi je totiž velice těžké posoudit, co je pro koho přístupné. A tak mě napadlo vytvořit sociální síť, kde si lidé budou moci takové informace vyměňovat. První myšlenka byla, aby disway sloužil tělesně hendikepovaným, ale postupně jsme zjistili, že můžeme zpříjemnit cestování i neslyšícím a nevidomým.

Kolik lidí na projektu pracuje?

Aktuálně na projektu – včetně mě – pracuje 5 lidí. Navíc nám pomáhají naši dva ambasadoři.

V čem se tento projekt liší od ostatních?

Možnost jednak najít místa, která jsou ohodnocena samotnými hendikepovanými a především možnost spojit se přímo s člověkem, který na daném místě byl. Pro hendikepované jsou informace od stejně hendikepovaných lidí nejlepší a na disway mají možnost si přímo upřesnit, jak na tom místo včetně okolí je.

Jak web disway funguje?

disway3Cestovatelé se registrují na stránce disway.org. Ti, co již hodně procestovali a chtějí se pochlubit, kam až se navzdory hendikepu dostali, označí zajímavá místa, která by doporučili ostatním. Uživatelé, kteří hledají, kam vyrazit, mají dvě možnosti:

  • Přímo přes vyhledávání si zobrazit místo, kam by rádi vyrazili a zde rovnou uvidí, kdo v daném místě již byl. Kromě případného hodnocení se můžou i přímo spojit a upřesnit si, na co se mají připravit.
  • Druhou možností je inspirovat se na profilech kamarádů a vyrazit tam, kde lokaci vyzkoušel někdo ze známých.

Čeho chcete dosáhnout? Jaké máte cíle?

Dá se říci, že do této doby jsme hlavně testovali, zda má takový projekt smysl a zda je o něj zájem. Ukázalo se, že ano a teď se snažíme dostat výrazně do zahraničí. Chystáme se na různé konference do zahraničí s cílem získat partnery, kteří nám pomohou s propagací. V plánu je i mnoho dalších funkcí jako například turistický průvodce po zajímavých místech bez bariér v jednotlivých zemích, plánovač cest a výletů, hledání přátel na cesty (kdo se přidá.., potřebuji asistenta…, mám místo v autě atd.). Rádi bychom, aby se v budoucnu stalo disway hlavním místem pro hendikepované cestovatele.

disway1
Výhled na francouzské Lurdy a Pyreneje z vrcholku hory Pic du Jer, kam se dá vyjet zubačkou; pro vozíčkáře měli plošiny. (Marie Harcubová, červen 2014)

Ve které zemi momentálně „mapujete terén“ a ve které nejvzdálenější zemi máte už záchytné body?

Celý projekt jsme začali v České republice, abychom vyladili fungování na nám blízkém prostředí. Sami přímo terén nemapujeme. Snažíme se získat aktivní hendikepované cestovatele z jiných zemí, aby pokrytí zahraničí nebylo pouze ze zahraničních dovolených českých cestovatelů.

Jakou exotickou zemi/stát jste navštívil (osobně)? A kam byste se rád podíval?

Cestoval jsem zatím výhradně po Evropě. Zaměřuji se hlavně na destinace, které si užiji s rodinou bez potřeby nějaké větší asistence někoho cizího. Mým snem je procestovat Kubu. S kamarády již máme tuto cestu naplánovanou. Měli bychom vyrazit příští rok.

Co považujete za největší překážky při cestování hendikepovaných?

Většinou to bývá hlavně strach a neznalost, co nás po cestě čeká. Proto se snažíme ukázat, že i s různými hendikepy se dá plnohodnotně cestovat. Někomu stačí informace, na co se má připravit a co ho ho čeká. Jiný radši probere zkušenosti přímo s někým, kdo v daném místě byl. Na vozíku se samozřejmě nevydáte na horskou hřebenovou túru, ale třeba Alpy se dají dobře procestovat i na vozíku, jak dokazuje náš ambasador Jindra Jonák.

Je ve světě podobný projekt jako disway? Spolupracujete?

Komunitní cestovatelská síť, ve které mohou komunikovat přímo hendikepovaní cestovatelé mezi sebou, neexistuje. Je však několik projektů, které nabízí přehled míst s popisem bezbariérovosti. V Česku je to například projekt Vozejkmap, se kterými spolupracujeme.

Pořádáte (či zúčastňujete se) nějaké akce, setkávání, společné cesty? Pozvěte nás

Zúčastňujeme se mnoha akcí. Teď jsme se třeba účastnili Laboratoře Nadace Vodafone. V pondělí 23. března od 13 do 16 hodin budeme v Rakouském kulturním fóru na Jungmannově náměstí prezentovat disway. Půjde o prezentace sociálních inovací ucházející se o cenu SozialMarie. Hned následně se s námi můžete setkat na konferenci INSPO, kde budeme mít prezentaci i stánek (28.3. v Kongresovém centru Praha). Pravidelně se účastníme konferencí věnovaných problematice architektonických bariér – Přes bariéry pořádaných Pražskou organizací vozíčkářů.

V plánu máme i čistě naše akce. První z nich bude společný výlet po liberecké ZOO, se kterou spolupracujeme. Termíny budou vždy včas zveřejněny na blogu disway.org a sociálních sítích.

Získali jste za projekt disway nějaká ocenění?

Účastnili jsme se soutěže Nápad roku 2014 a dostali se do finále na 7. místo. Dále jsme se účastnili Laboratoře Nadace Vodafone, kde však nešlo přímo o soutěž. V letošním roce jsme se rozhodli zúčastnit dvou zahraničních soutěží – SozialMarie a Y Combinátor.

Co byste popřál projektu disway do budoucna?

Aby se disway stal pro hendikepované pomocníkem na cestách, který pomůže vyhnout se omezením a dovolenou či výlet si pořádně užít. Tak snad v krátkém čase dosáhne prvních deseti tisíc uživatelů.

Kontakt

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.