Liberix o.p.s nabízí jazykové kurzy (nejen) pro nevidomé

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Chcete či potřebujete se naučit cizí jazyk – anglicky, německy, španělsky nebo italsky? Nezáleží na tom zda, vidíte, nebo nevidíte, záleží na tom, jestli se chcete něco naučit. Obecně prospěšná společnost Liberix (se sídlem v Olomouci) vám nabízí jazykové kurzy (nejen) pro nevidomé, které v rámci moderní výuky využívají internet a výpočetní techniku. Projekt Internetové jazykové kurzy pro nevidomé žáky je realizován v rámci výzvy Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost od roku 2009. Tento projekt je určen pro lidi – studenty, kteří se chtějí naučit jeden ze čtyř světových jazyků – angličtinu, němčinu, španělštinu nebo italštinu. Mohou to být i lidé s částečným poškozením zraku či zcela nevidomí, ale není to samozřejmě podmínkou. Vítáni jsou všichni – bez rozdílu.

Forma a obsah výuky

jazykovekurzy2011-200x145Výuka každého kurzu probíhá e-learningovou formou, to znamená, že vyučující a student budou po celou dobu trvání kurzu v přímém elektronickém styku. Student si může vybrat ze tří forem studia:

  • samostudium (není nutná oficiální účast, i přesto můžete zdarma využívat naše studijní materiály a digitální jazykové učebnice)
  • dálkové studium (podmínkou je znalost jazyka na úrovni středně pokročilí až pokročilí, kurz vede skutečný učitel)
  • jako doplněk k vašemu klasickému prezenčnímu studiu

Pro každý jazyk je připraven konkrétní modul, který obsahuje textovou podobu učebnice, zvukové nahrávky, metodiku a pomocné didaktické materiály (testy, učební plány apod.) Digitální jazykové učebnice jsou rozděleny podle obtížnosti na tyto kategorie: začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí a pokročilí. V každé kategorii obtížnosti kromě mírně pokročilých (kde je pouze sportovní angličtina) je zastoupena učebnice z každého ze čtyř jazyků (angličtina, němčina, španělština a italština) plus jedna tematická učebnice – sportovní angličtina.

deti-kurzy-400x285
Jazykové kurzy (nejen) pro nevidomé – v praxi

Jak vypadá struktura učebnice a jak ji používat, si ukážeme na příkladu Němčina pro začátečníky:

Učebnice se skládá z deseti nebo více lekcí. Každá lekce se zaměřuje na nějaké téma. Lekce jsou očíslovány a jejich pořadí do jisté míry reprezentuje jejich obtížnost a také návaznost studovaných gramatických jevů. Témata pozdějších lekcí mohou stavět na tématech dřívějších lekcí. Vždy v levé části stránky nebo na jejím začátku naleznete menu s odkazy, které vám umožní procházet jednotlivými kapitolami a sekcemi učebnice.

Na začátku každé lekce je kapitola Cíle a zaměření (její obsah je zřejmý), dále je zde seznam gramatiky, když na některý kliknete, dostanete se do tzv. gramatické banky, která obsahuje vysvětlení jednotlivých gramatických jevů. Seznam slovíček vám umožní poslouchat zvukové nahrávky konkrétního slova a správnou výslovnost, potom následuje oddíl cvičení, ve kterém si procvičujete konkrétní jevy. Jako poslední je kontrolní seznam znalostí a schopností, kde si procvičíte vše, co jste se měli naučit.

Práce s cvičeními je dalším užitečným oddílem učebnice. Zde si procvičíte různými způsoby, co jste se naučili, každé cvičení můžete opakovat, kolikrát chcete. Pro kontrolu a vysvětlení je pod každým cvičením odkaz na detailní nápovědu. Pokud budete chtít zkontrolovat cvičení, zmáčkněte tlačítko Vyhodnotit – uslyšíte stručné slovní hodnocení. V čem konkrétně chybujete a jak chyby najít a opravit, se dozvíte v oddíle Vyhodnocování cvičení.

V oddíle Zvukové nahrávky si můžete přehrávat celou slovní zásobu konkrétní lekce a také mnoho cvičení. Samotné přehrávání ovládáte jednoduše – pomocí tlačítek na klávesnici. Pokud máte nastavenou neanglickou klávesnici, ovládání je vysvětleno v Klávesové zkratky na neanglických klávesnicích.

Jaké musí být Dovednosti studenta, aby zvládl studium touto formou a aby se orientoval v digitální jazykové učebnici? Musí umět:

  • pohybovat se po webových stránkách
  • vyplňovat formuláře
  • používat tlačítka a klávesové zkratky
  • přehrávat zvuky
  • a podívat se do nápovědy, kdykoliv je to potřeba.

Nutný je přístup k internetu. Je potřeba internetový browser doplněný o plugin pro přehrávání Flash (Adobe Flash verze 10 nebo vyšší). Učebnice by měla fungovat ve velké většině moderních prohlížečů: Mozilla Firefox 3.x nebo vyšší, Google Chrome 5 nebo vyšší, Internet Explorer 8 nebo vyšší, Safari 5 nebo vyšší. První dva lze stáhnout a používat zdarma.

A stejně nutné a důležité je mít dobrý zvuk pro poslech zvukových nahrávek – ať ze sluchátek, nebo reproduktorů.

Digital Language Schools

Celý kurz budete absolvovat na webu Digital Language Schoools (LangSchool.eu), který je centrem digitálních jazykových škol založených na digitálních učebnicích Eurochance. Učebnice angličtiny, němčiny, španělštiny a italštiny jsou volně dostupné v různých úrovních a v různých jazycích. Doporučujeme vám vyzkoušet interaktivní digitální učebnice pro samostudium nebo jako doplněk k vašemu klasickému prezenčnímu studiu. Můžete si zde pohodlně vybrat jazyk a stupeň pokročilosti: začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí a pokročilí. Také si můžete prostudovat, jak by měl vypadat vzorový studijní plán a nechat se jím inspirovat. Pro studenty konkrétní jazykové školy je určena Příručka studenta a vyučujícího v kurzech a pro všechny studenty jakýsi manuál, jak funguje digitální jazyková škola, Příručka k používání digitální jazykové školy.

Projekt Eurochance

Pro projekt digitální jazykové školy Eurochance byly vytvořeny učebnice pro středně pokročilé a pokročilé studenty anglického a německého jazyka. Tyto učebnice jsou plně dostupné zrakově postiženým studentům a byly v rámci projektu přeloženy do 5 jazyků: angličtiny, němčiny, španělštiny, češtiny a slovenštiny. Na projekt Eurochance úspěšně navázal projekt Eurochance2, ve kterém se počet jazyků rozšířil na 12.

Pokud jste vrcholový sportovec, či sportujete rekreačně, ale hlavně: chcete se naučit třeba španělsky, pak je tu právě pro vás projekt MOVILISE zaměřený na sportovce a jejich potřeby. Díky tomuto projektu se již existující učebnice angličtiny adaptovaly na potřeby sportovců. Vznikly tak čtyři nové učebnice angličtiny, tematicky a slovníkem zaměřené na oblast sportu. Tyto sportovní učebnice byly přeloženy do češtiny, maďarštiny a turečtiny.

Proč začít studovat cizí jazyk?

V dnešní době je cizí jazyk základem vzdělání – dnešní děti se učí anglicky již od první třídy základní školy. Pokud jste to vy nestihli z jakýchkoliv důvodů, začít se učit cokoliv – v našem případě cizí jazyk, není nikdy pozdě. Dobrá znalost cizího jazyka vám otevírá brány do světa – můžete odmaturovat z cizího jazyka, dostat se na vysokou školu, získat práci či postoupit na vyšší místo, cestovat, zvýšit si kvalifikaci nebo si přečíst Shakespeara v originále. To už bude na vás.

Vstoupit do kurzu můžete zde.

Kolik za kurz zaplatím?

A to nejlepší nakonec – kurz je zcela zdarma, protože celý projekt je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Realizaci kurzu zaštiťuje obecně prospěšná společnost Liberix se sídlem v Olomouci a technologické postupy a programovací kód zajišťuje obecně prospěšná společnost Brailcom.

Liberix.logo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.