Zapojte se do mezinárodní soutěže pro školy a získejte grant

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Akademie středoevropských škol (aces) zahajuje již 8. ročník mezinárodní soutěže pro školy. Letošním tématem je „Ve znamení solidarity: Zajímáme se, nebojíme se a sdílíme“. Tento projekt zve učitele a studenty, aby vytvářeli a realizovali projekty spolu se svými mezinárodními partnery. Návrhy projektů lze posílat od 15. ledna do 15. dubna 2015. Školy s nejlepšími nápady získají grant.

Téma: Solidarita

Všichni lidé jsou si rovni, ale ne všichni mají rovné příležitosti. Bohužel, někteří jsou z různých důvodů znevýhodněni: mají speciální potřeby, žijí pod hranicí chudoby nebo jsou odsouváni na okraj zájmu kvůli tomu, kým jsou, odkud pocházejí nebo co se jim stalo. Cílem projektu aces je vytvořit společnost, ve které se lidé starají jeden o druhého, kde se lidé nejen hlásí ke svým právům, ale také vidí zodpovědnost, kterou mají za blaho nás všech.

Projekt aces posiluje myšlenku rovného partnerství a sdílené odpovědnosti. Jeho mezinárodní charakter vybízí studenty a učitele k tomu, aby se podívali za hranice svých vlastních životů a obzorů. Získají tak přátele mezi lidmi z jiných zemí a pohlédnou na svou zemi z jiné perspektivy, což posílí jejich kritické myšlení, empatii a solidaritu. A také si při tom užijí spoustu zábavy,“ vysvětluje Robin Gosejohann, projektový manažer Nadace ERSTE.

Akademy of Central European Schools (aces)

Vzdělávací iniciativu aces zahájila v roce 2006 Nadace ERSTE a koordinuje ji vídeňské Interkulturelles Zentrum ve spolupráci s bratislavskou organizací VČELI DOM. Jejím cílem je podpořit výměnu a mezikulturní dialog mladých lidí. Do této sítě, která je aktivní ve střední a jihovýchodní Evropě a kterou podporují ministerstva školství ve všech zúčastněných zemích, se již zapojilo více než 25 tisíc žáků a 36 tisíc učitelů z 15 zemí. Z České republiky, která je součástí projektu od jeho počátku, se zúčastnilo 24 škol, několik z nich opakovaně.

Jedna soutěž – spousta vítězů

Od 15. ledna do 15. dubna 2015 mají školy možnost najít své mezinárodní partnery a poslat společný návrh projektu. Výzva je určena školám v zapojených zemích s cílovou skupinou studentů ve věku 12 až 17 let. S hledáním mezinárodního partnera pomáhá online aplikace na webu aces. Mezinárodní komise následně vybere a ocení nejlepší nápady a vítězové získají podporu pro své přeshraniční projekty. Mezinárodní setkání s delegacemi všech vítězných projektů poté nabídne platformu pro výměnu zkušeností a další rozvoj vzdělávání.

Téma: Ve znamení solidarity: Zajímáme se, nebojíme se a sdílíme

Uzávěrka přihlášek: 15. dubna 2015

Partnerské země

Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá hora, Česká republika, Chorvatsko, Kosovo, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Rakousko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko

Kontakt

Kontakt pro média:

Barbora Umancová, Weber Shandwick, bumancova@webershandwick.cz, tel. 724 724 281

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.