Zapojte se do kampaně proti násilí z nenávisti

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Ke konci loňského roku byla spuštěna mediální kampaň HateFree Culture, kterou jste mohli zaznamenat v televizi a v rádiu, se sloganem Nenávist ti nesluší! O co jde? Agentura pro sociální začleňování, která je jedním z odborů Úřadu vlády,  spustila 2letý projekt, jehož tématem je násilí z nenávisti.

HateFree Culture

HateFree Culture je iniciativou, která dlouhodobě usiluje o život bez násilí a nenávisti. Život ve strachu a nenávisti nic pozitivního nepřináší. HateFree Culture proto nabízí možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu, hledat řešení s ostatními a především tvořit a sdílet to, na čem záleží. HateFree Culture přináší a sdílí informace, poskytuje prostor příběhům obětí násilí z nenávisti, snaží se oběti a jejich okolí nasměrovat k radám odborníků. Vyvrací fámy a nenávistné předsudky vůči různým skupinám obyvatel. HateFree Culture má za sebou celou řadu aktivit – od každodenního působení v online prostředí (vtipný trolling neonacistů, reakce na nenávistné projevy, komiksy, meme apod.) i offline prostoru (psaní vzkazů na chodníky po trase neonacistického pochodu v Plzni, klauní trolling při neonacistické demonstraci v Ústí nad Labem, HateFree fotostánky na festivalech).

HateFree-TřeštíkováV budoucnu chystáme například vznik tzv. HateFree zón, tedy míst, kde budou vítáni všichni bez ohledu na svou příslušnost k určité skupině nebo odlišnost. Mohou se jimi stát kavárny,divadla, galerie, sportovní kluby, myčka aut nebo třeba radiový éter. Chystáme reflexi společenských problémů skrz umění ve veřejném prostoru zhruba třiceti regionálních měst, budeme spolupracovat s festivaly a dalšími partnery na šíření myšlenky společnosti bez násilí a nenávisti, budeme podporovat tvorbu začínajících kapel atd.

Hlavními nástroji iniciativy HateFree Culture budou facebooková stránka HateFree Culture a webová stránka Hatefree.cz. Ta obsahuje kromě řady dalších informací takzvaný „Hejtomat“, on-line nástroj pro vyvracení nejčastějších hoaxů, mýtů a nenávistných stereotypů. Cílem iniciativy je zvýšit povědomí o násilí z nenávisti, přinášet příběhy obětí, zviditelňovat pozitivní příklady a dlouhodobě reagovat na nenávistné projevy skrze důvěryhodné informace, kreativitu i humor. Na aktivity na internetu naváží další umělecké aktivity a akce ve veřejném prostoru v řadě míst celé republiky.

Nenávist ti nesluší!

Na iniciativu již upozorňují spoty v televizích a rádiu se sloganem Nenávist ti nesluší! „Cílem spotů je upoutat pozornost a poukázat na nejbanálnější důvod, proč se nepoddávat nenávisti. Jednoduše nám nesluší. To si v našem fotoateliéru vyzkoušelo také více než 80 známých i méně známých osobností z řad hudebníků, herců či sportovců,“ popisuje koordinátor iniciativy Lukáš Houdek.

HateFree-HradílekObsahem samotného projektu není jen zmíněná mediální iniciativa, jeho součástí budou i vzdělávací aktivity na školách v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, školení policistů v těchto krajích, podpora zástupců měst a obcí v tom, jak srozumitelně komunikovat postupy při řešení sociálních problémů a dva velké sociologické výzkumy.

Celý projekt byl z 80 procent podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska (tzv. „Norské fondy“) a z 20 procent ze státního rozpočtu ČR.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.