Ředitelka In IUSTITIA získala Cenu Alice Garrigue Masarykové

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv převzala v pondělí ředitelka a zakladatelka společnosti In IUSTITIA Klára Kalibová z rukou velvyslance USA Andrew H. Schapira Cenu Alice Garrigue Masarykové. Cena, která má již desetiletou tradici, jí byla udělena za poskytování právní pomoci obětem násilí z nenávisti.

Kdo je Klára Kalibová

Právnička Klára Kalibová založila v roce 2009 organizaci In IUSTITIA. Dlouhodobě se věnuje problematice násilí z nenávisti a poskytování právních a sociální služeb jeho obětem, podílela se také na přípravě zákona o obětech trestných činů z roku 2013.

Mgr. Klára Kalibová
Mgr. Klára Kalibová

„Klára těmto obětem pomáhá dovolat se spravedlnosti a žádat o odškodnění za újmu způsobenou násilím z nenávisti. Stejně jako laureáti ceny z minulých let nám svou prací připomíná, že lidská práva nejsou pouze abstraktním pojmem, ale principem, který si občas žádá akci. Jejich naplňování vytváří bezpečnější, demokratičtější a bohatší svět,“ řekl na slavnostním předání ceny velvyslanec Schapiro.

„Ceny Alice Masarykové si velice vážím, představuje pro mě ocenění za moji dlouhodobou práci, práci celého týmu organizace In IUSTITIA a současně závazek do budoucna. Podpora lidských práv a práv obětí trestných činů by měla být prioritou pro každou demokratickou společnost. Obzvlášť v době, kdy Evropou obchází hrozba nacionalismu, xenofobie a homofobie je klíčové, aby práva obětí násilí z nenávisti byla uznána a podpořena,“ říká oceněná Klára Kalibová.

Cena Alice Garrigue Masarykové

Velvyslanectví USA založilo tradici udílení Ceny Alice Garrigue Masarykové v roce 2004 jako výraz uznání osobnostem nebo subjektům, které se mimořádně zasloužily o rozvoj lidských práv v České republice a svojí podporou sociální spravedlnosti a obranou demokratických svobod vytvářejí otevřenou občanskou společnost. Tato cena se udílí každoročně a je pojmenována po Alici Garrigue Masarykové, významné Čecho-Američance a zakladatelce Československého červeného kříže, jako výraz uznání za její úsilí při boji proti sociální nespravedlnosti a její osobní odvaze při prosazování lidských práv.  Alice G. Masaryková patří k velkým symbolům naší společné historie a ztělesňuje dlouhodobou oddanost České republiky lidským právům, včetně občanských a politických práv, doma i v zahraničí.

V minulosti cenu obdrželi Oldřich Kužílek, sdružení Romea, Czeslaw Walek, Anna Šabatová, David Ondráčka, Igor Blaževič, Lucie Sládková, Kumar Sri Vishwanathan, Jiří Kopal a týdeník Respekt.

Více informací o společnosti In IUSTITIA najdete na  následujících stránkách  a na stránkách Deníku neziskovky si můžete přečíst rozhovor s oceněnou Klárou Kalibovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.