Práce dobrovolníků v neziskovkách přesáhla 6 miliard korun ročně

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

V souvislosti s oslavou Mezinárodního dne dobrovolníků – dne 5. prosince –  byla zveřejněna zpráva  o práci dobrovolníků v České republice (zdroj ČTK). Dobrovolníci v neziskových organizacích v Česku každoročně odvádějí práci za víc než 6 miliard korun. V nadacích, prospěšných společnostech, sdruženích či církevních organizacích odpracovali v posledních letech za rok kolem 45 milionů hodin. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o ekonomických výsledcích neziskových institucí.

Statistika

Podle dat ČSÚ v roce 2012 Češi a Češky odvedli práci za téměř 6,31 miliardy korun. Suma vychází z mediánu hodinového výdělku v nepodnikatelské sféře. V roce 2011 celková částka dosáhla 6,47 miliardy korun. V roce 2009 byla ještě skoro o 200 milionů vyšší. Lidé v Česku věnují každoročně ze svého času na prospěšné účely desítky milionů hodin. V roce 2012 to podle ČSÚ bylo téměř 44,69 milionu hodin. V roce 2009 odpracovaná doba dosáhla 46,89 milionů hodin. Statistika ukazuje, že lidé v posledních letech dávají spolkům, sdružením či prospěšným společnostem stále víc svého volného času. Pomáhají i politickým stranám, ale spíš ve vlnách. Zapojí se obvykle v letech, kdy se konají volby. Zájem naopak opadal o práci ve školských zařízeních.

Podle studie mají jednotlivé státy Evropské unie „různé tradice dobrovolnictví“. Zatímco v Nizozemsku, Rakousku, Švédsku či Británii se do dobrovolnické práce zapojují víc než čtyři pětiny dospělých, v Česku, na Slovensku, v Polsku či Rumunsku to není ani pětina. V Bulharsku, Řecku či Itálii je dobrovolníkem pak ani ne deset procent obyvatel nad 18 let. Autoři studie podotýkají, že v zemích střední a východní Evropy byla za komunistického režimu dobrovolná práce více méně povinná. V Česku lidé na brigády chodit museli. Neziskové organizace vznikaly až od roku 1990, tento sektor se tedy stále rozvíjí.

Dobrovolnictví – Jak se zapojit

Podle Kateřiny Piechowicz z organizace ADRA výzkumy ukázaly, že někdy už nezištně pomohl každý druhý Čech či Češka a na světě je celkem miliarda lidí, kteří nezištně pomáhají. „Kdyby se všichni dobrovolníci spojili a vytvořili stát, byla by to druhá nejlidnatější země na světě,“ uvedla Piechowicz. Dodala, že podle propočtů vědců by takový stát představoval sedmou nejsilnější ekonomiku na planetě. Víc informací o dobrovolnické práci mohou zájemci najít například na stránkách:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.