Amnesty International: Maraton psaní dopisů 2014 za dodržování lidských práv

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Dne 10. prosince se každoročně připomíná Den lidských práv. Amnesty International tento den již tradičně oslaví startem největší mezinárodní kampaně Maraton psaní dopisů 2014 na podporu dodržování lidských práv. Do Maratonu psaní dopisů 2014 se zapojí miliony aktivistů, aby upozornili na 12 vybraných případů vážného porušování lidských práv. Ve všech koutech světa se budou psát dopisy, sepisovat petice, pořádat podpůrné akce nebo tweetovat. Maraton psaní dopisů 2014 bude probíhat od 10. do 21. prosince 2014.

Maraton v Česku

V Česku je naplánováno na 200 různých akcí v různých městech republiky, jako je např. Praha, Brno, Ústí nad Labem, Chotěboř nebo Hořice v Podkrkonoší. Kavárny, kluby, školy, knihovny, ale také třeba hospoda s názvem Šutr, skautské oddíly nebo nízkoprahový klub – tam všude se bude psát. Některé místní skupiny Amnesty International spojí psaní dopisů třeba s promítáním nebo přednáškou o nespravedlivě vězněných, spousta škol se připojí jak v rámci výuky, tak studenti zapojí veřejnost.

„Kampaň je významnou demonstrací síly pokojného protestu. Jediný hlas může být umlčen, ne však tisíce, které znějí společně ve stejný čas,“ vysvětluje filozofii akce Mark Martin.

AI-lidská právaNa webu Amnesty International zájemci najdou jak informace o jednotlivých případech, tak podrobný návod, jak akci uspořádat a kde najít všechny potřebné materiály. Nechybí ani mapka Česka shrnující všechny veřejné akce. Česká webová stránka k Maratonu psaní dopisů vzbudila v minulosti velký ohlas i u dalších sekcí Amnesty, proto letos Česko pomohlo s aplikací webu třeba na Slovensku, v Maďarsku, Moldávii, v Polsku nebo na Ukrajině. V Česku se Maraton koná od 10. do 21. prosince, přibližně jako v jiných státech. Důležité je, aby se dopisy z celého světa sešly ve schránkách a na stolech prezidentů, guvernérů a úředníků zhruba ve stejný čas a vyjádřily tak sílu mezinárodního protestu. V Praze se plánuje v tomto čase hned několik veřejných akcí. Pražská skupina Amnesty International zve veřejnost k psaní přímo na Den lidských práv, 10. prosince od 17 hodin do kavárny Krásný ztráty v centru Prahy.

„Maraton psaní dopisů ztělesňuje to, o co v Amnesty International jde především – jednotlivci pomáhají dalším jednotlivcům, ať jsou kdekoliv. Jedná se o unikátní a mimořádnou událost, která sdružuje miliony lidí ve snaze zajistit spravedlnost pro všechny po celém světě,” řekl Mark Martin, ředitel Amnesty International ČR.

Úspěchy Maratonu psaní dopisů

Maraton psaní dopisů se poprvé uskutečnil v roce 2003 v Polsku. Od té doby bylo množství lidí, za které se každý rok kampaňovalo, propuštěno z vězení, jiným se alespoň v celách zlepšily podmínky. Kromě toho také začala vyšetřování desítek případů svévolného a nespravedlivého věznění, mučení a jiného porušování lidských práv. V roce 2013 se do akce zapojili aktivisté ze 140 zemí a výsledkem bylo přes 2 miliony akcí.

V rámci loňské kampaně byli tři aktivisté propuštěni poté, co vládní autority obdržely tisíce dopisů a petic, pocházejících od aktivistů Amnesty International. Yorm Bhopová z Kambodži, aktivistka za právo na bydlení, byla vězněná za pokojný protest proti nucenému vystěhování ve své komunitě. Ruští aktivisté protestující na Blatném náměstí proti prezidentu Putinovi Vladimir Akimenkov a Michajl Kosenko už jsou taky venku z vězení. Jejich kamarád Artjom Savjolov by měl být propuštěn ještě letos.

Amnesty International

Amnesty International usiluje o dodržování lidských práv na celém světě. Je dobrovolným hnutím lidí z celého světa, kterým není lhostejné porušování lidských práv a chtějí se mu postavit. Proto vedou kampaně, pořádají veřejné akce, zastávají se obětí bezpráví a usilují o systémové změny na úrovni států i mezinárodního společenství. Práce Amnesty International se zakládá na spolehlivém výzkumu. Více informací o celém hnutí najdete na následujících stránkách.

Chcete se dovědět víc? Zapojit se? Navštivte maratonský web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.