Kverulant.org odhalil největší tunel v dějinách českého IT

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Nezisková organizace Kverulant.org se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání při zakázkách na služby IT pro veřejné instituce. Jeden z nákupů se však podle Kverulanta běžným tunelům vymyká.  Jde o nákup programu centrálního registru administrativních budov (CRAB).  Stát má za software v ceně maximálně několik desítek milionů, zaplatit minimálně 1,6 miliardy korun. Kverulat.org dnes podal trestní oznámení na neznámé pachatele a vyzval ministra financí Babiše, aby sjednal nápravu, než budou za mnohonásobně předražený program vyplaceny všechny peníze. Kverulant doufá, že ministr Babiš razantním zásahem proti CRABu rozptýlí spekulace, že nad ním jako šikovný „podnikatel“ přivírá oči výměnou za obchodní výhody pro Agrofert.

O projektu CRAB

Historie projektu CRAB se datuje od roku 2008, kdy byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence administrativních budov státu. Vytvoření a provoz CRABu má českou státní pokladnu do konce roku 2019 stát více než 1,6 miliardy korun. Utraceny již byly stovky milionů. Krajně podezřelé je také to, že software pro Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nakupuje i Státní tiskárna cenin (STC).

Podle organizace Kverulant.org navíc náklady na CRAB nejsou transparentní. Není zřejmé, jak byla stanovena cena a jak byl vybrán dodavatel IBM. Jisté je, že společnost IBM nebyla vybrána v souladu s nařízením vlády pro zadávání veřejných zakázek, a to ani přesto, že vlastní výběr se uskutečnil až rok a půl po tom, co tato norma nabyla účinnosti. Původní smlouvy s IBM navíc stále prodražují nové a nové dodatky, aniž by proběhlo jakékoliv výběrové řízení. Software CRAB je tak drahý, že v souvislosti s ním narostly průměrné náklady na státní administrativní budovy minimálně o 125 korun za každý užívaný metr ročně.

Kverulant zjistil, že v období 2013-2019 vyjde tento systém na provozu a za pořízení průměrně na 230 miliónů za rok. Pokud roční náklady na CRAB  vydělíme počtem budov, které jsou v systému zavedeny (v současné době jich je 3681), vyjdou nám průměrné vícenáklady na zajištění chodu CRABu pro jednu „průměrnou“ budovu každoročně na více než 60 tisíc. CRAB eviduje celkem 1,85 milionu m2 kancelářských ploch, takže díky němu narostly náklady za užívaný metr každoročně přinejmenším o 125 korun.

CRAB_nejvetsi tunel v dejinach ceskeho ITKverulant.org se dnes o všechna tato podezření prostřednictvím trestního oznámení podělil s orgány činnými v trestním řízení. Zároveň vyzval ministra financí Babiše, aby největší tunel v dějinách českého IT zastavil dřív, než budou za mnohonásobně předražený program vyplaceny všechny peníze.

Tato kauza si klade za cíl zastavit největší tunel v dějinách českého IT dřív, než podstatná část z více než 1,6 miliardy korun zmizí na účtech nejen v oceánu anebo za zbytečnosti. Důležité je také dosáhnout potrestání viníků.

Více informací získáte na webu kverulant.org nebo na adrese Acta non verba, o.p.s. Pražská 1148 Praha 102 00 Czech Republic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *