17.listopad – Světový den předčasně narozených dětí

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Tento týden až do pondělí 17. listopadu 2014 se v deseti českých městech po celé České republice uskuteční benefiční akce při příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí. Jejich cílem je seznámit veřejnost s tématem předčasných porodů a vybrat finanční prostředky na pořízení speciálních pelíšků do inkubátorů, které mají pozitivní vliv na zdárný vývoj nedonošených miminek. Akce připravuje nezisková organizace Dobrotety.

Světový den předčasně narozených dětí

Celosvětově se předčasně narodí každé desáté miminko (v ČR ročně jde až o 9000 dětí). Česká republika patří ke světové špičce v péči o nezralé novorozence a míra přežití patří k nejvyšším na světě. Moderní medicína dokáže velmi mnoho a miminka, která často neváží ani půl kilogramu, si rodiče odnášejí domů bez vážnějších následků. Extrémně nezralá miminka tráví na těchto odděleních přitom i několik měsíců. Ke zdárnému vývoji každého předčasně narozeného dítěte je nezbytné speciální a další užitečné vybavení. Jde především o pelíšky do inkubátorů, pohodlná křesla na tzv. klokánkování, odsávačky mateřského mléka, teplé deky, oblečení či dudlíky.

V rámci konání benefičních akcí mohou lidé finančně přispět v následujích městech: v Praze, Kladně, Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti, Klatovech, Hradci Králové, Jaroměři, Chrudimi, Havlíčkově Brodě a Ostravě. V těchto městech si můžete zakoupit za 20 korun ručně vyráběnou ponožku, která je letošním symbolem Světového dne předčasně narozených dětí.

Součástí benefičních akcí v jednotlivých městech je bohatý doprovodný program:

  • infostánky o problematice předčasných porodů,
  • dětské tvůrčí dílny,
  • cvičení s kočárkem (strollering)
  • hudební vystoupení.

Vybrané prostředky poputují na nákup pelíšků do inkubátorů a výrobu dalších pomůcek pro neonatologická oddělení.

„Pořádáme benefiční akce s bohatým programem nejen pro rodiny s dětmi, jejichž cílem je zvyšovat povědomí široké veřejnosti o předčasných porodech. Předčasný porod je skutečný problém, o kterém by se nemělo mlčet. Každý rok se v České republice narodí zhruba 9 tisíc miminek, která měla ještě několik týdnů či měsíců zůstat v matčině lůně. Jejich rodiny bojují nejen se strachem o život dítěte, ale také s nedostatkem informací“, uvedla předsedkyně neziskové organizace Dobrotety Hana Kalábová.

letak_SDPNDSamotný Světový den předčasně narozených dětí se bude po celém světě připomínat 17. listopadu purpurovou barvou. V podvečer se do purpurového světla zahalí nejen Eiffelova věž či Niagarské vodopády, ale i několik budov v České republice.

K oslavám patří také tradiční předání cen Purpurového srdce osobnostem významně se podílejícím na péči o předčasně narozené děti a jejich rodiny a sloužení mše ve svaté v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Kontakt

Více informací o celé akci a o problematice předčasně narozených dětí a aktivitách sdružení najdete na stránkách občanského sdružení Dobrotety.  V případě dotazů pište na vase@dobrotety.cz nebo na hana.kalabova@dobrotety.cz

Dobrotety

Dobrotety spolupracují od roku 2012 se dvěma desítkami center v České republice, která pečují o předčasně narozená miminka. Za dobu své působnosti předalo již 8 pelíšků do inkubátorů, 3 monitory dechu, 10 klokánkovacích křesel, 22 odsávaček mateřského mléka, více než tisícovku drobných dárků pro maminky po předčasném porodu, desítky kojicích polštářů, rychlozavinovaček a nespočet novorozeneckého oblečení, plen, čepiček a bačkůrek pro miminka do inkubátorů. Dobrotety podporují materiálně také další, ve větší míře neziskové organizace: azylové domy pro matky s dětmi, kojenecké ústavy, dětské domovy, diakonie a další organizace i konkrétní rodiny.

Nedoklubko

Nedoklubko je nestátní nezisková organizace s primárním cílem podporovat maminky předčasně narozených dětí. Poskytuje již 12 let rodičům předčasně narozených dětí odborné i laické poradenství. Ve spolupráci s odborníky zvyšuje povědomí o předčasném porodu formou výstav, brožur a projektů. Více informací najdete na následujících stránkách na Facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.