Seppia: „Věřím v radost ze života, protože i cesta je cíl“
Nezisková organizace Seppia pomáhá lidem, kteří jsou určitým způsobem znevýhodnění – věkem, nemocí nebo jen aktuální životní situací. Jejich cílem je tyto lidi určitým způsobem „propojit“ a najít jim tak znovu chuť a radost do života. Dále se věnují vzdělávání nelékařských pracovníků a široké veřejnosti – pořádají akreditované online přednášky. Seznamte se s …
Jmenuji se Lenka Holubcová a jsem zakladatelka a jednatelka neziskové organizace Seppia. Mám na starosti fungování organizace a koordinaci projektů, ale nejsem na to sama. Za Seppií stojí velké množství nadšených dobrovolníků.
Věřím v radost ze života, protože i cesta je cíl.
Čím se vaše organizace zabývá?
Naše organizace má dvě hlavní činnosti:
- Online vzdělávání – „živě vysílané“ akreditované přednášky a konference pro nelékařské pracovníky a online poradny pro veřejnost.
- Komunitní činnosti – kulturní, společenské, vzdělávací, sportovní aktivity – v místě působení organizace především s cílem mezigeneračního dialogu a zapojování znevýhodněných skupin obyvatel.
Jak vznikl název vaší organizace?
V době, kdy jsem plánovala druhého potomka jsem se zabývala myšlenkou na vlastní kreativní tvorbu. V hlavě se mi zrodil nápad pro Ateliér Seppia. Vypadalo to hezky napsané ;o). Manžel mi aktivně zajistil webovou doménu. Asi tři roky se nedělo vůbec nic a tak název i název webových stránek ležel ladem. Když jsme se rozhodli se sousedkami založit organizaci, tak přišla řeč na to, jak se budeme jmenovat – navrhla jsem, že název už by byl. Začali jsme řešit, co název vlastně znamená? A během několika minut jsme našli význam pro jednotlivá písmena v názvu:
S – sdružení, E – Empatie, P – Pomoc, P – Přátelství, I – Integrace, A – Akce.
A Seppia byla na světě!
Kdo tvoří váš pracovní tým?
Kromě více než 60ti dobrovolníků jsou hlavními články a členy organizace tyto osoby: Mgr. Helena Michálková, Ph.D. – odborný garant vzdělávacích akcí, fundraiser, motor organizace a Laďka Pořízková – specialista na problematiku handicapovaných, organizátorka komunitních aktivit.
V čem se lišíte od jiných podobných organizací:

Seppia vznikla z komunity sousedů bydlících v lokalitě Nového Zahradního Města na Praze 10. Naší společnou motivací k založení organizace byla handicapovaná sousedka Laďka, kterou se nám podařilo vtáhnout do komunitního života a pomoci jí najít uplatnění. Během několika let se ukázalo, že ne my jí, ale ona pomáhá nám. Její energie a chuť do života je obdivuhodná a tím nás motivuje k tomu, abychom ze sebe dostali to nejlepší.
V oblasti online vzdělávání přinášíme inovaci v oblasti povinného vzdělávání nelékařského zdravotnického personálu. Již od roku 2011 organizujeme živé akreditované on-line přednášky a konference pro nelékařské pracovníky ze všech regionů ČR i SR po internetu, čímž v této oblasti otevíráme nové a rovné možnosti vzdělávání, které mají tito pracovníci dané zákonem.
Komu pomáháte a kdo pomáhá nám?
Snažíme se propojovat skupiny, které nemají tolik příležitostí setkávat se a komunikovat a ještě lépe si vzájemně pomáhat. Bojujeme proti sousedské anonymitě. Přinášíme informace široké veřejnosti o užitečných tématech (zdravotních i sociálních) formou „živých“ online přednášek a poraden, které jsou pro účastníky bezplatné a volně přístupné přes internet.
Od roku 2011 nás podporuje Městská část Praha 10, T-Mobile / Rozjezdy roku, Google, Slovenská komora sester a porodních asistentek, Česká asociace sester, Inovace pro společnost, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Microsoft – TechSoup ČR, Asociace Parkinson Help, časopis Florence a mnoho dalších. Největší pomocí pro nás bylo získání finanční podpory projektu Vzdělávání pracovníků o.s. Seppia z grantu OPPA, Evropského sociální fondu – Praha EU: Investujeme do Vaší budoucnosti. Jsme velmi vděční za tuto příležitost, která nám všem v Seppii umožnila vzdělávat se po dobu celého projektu a nasbírat mnoho užitečných informací, kontaktů, inspirací a sil do dalších let.
Jaké druhy akcí pořádáte? Na jakou nás pozvete v nejbližší době?
Druhy akcí vycházejí z naší činnosti:
Komunitní aktivity – tj. sportovní, kulturní, vzdělávací akce v rámci místa působení – Praha 10. Akce v seniorském klubu Zvonková ve spolupráci se ZŠ Švehlova a dalšími organizacemi a osobnostmi. Na listopad plánujeme setkání seniorů, dětí, maminek z místní komunity termín se připravuje. A pro mládež 13 – 30 let momentálně realizujeme projekt v rámci programu Evropského programu Erasmus+: Rozhýbejme sebe a svět kolem nás – politika jako hra, který startuje 20.10.2014.
Online vzdělávání – přednášky, poradny, konference přes internet – vysílané živě v konkrétní den a čas většinou s psychosociální a zdravotní tématikou. Spolupracujeme s dalšími neziskovými a pacientskými organizacemi. Aktuální akce jsou uvedeny vždy na našem webu.
Aktuálně nás v nejbližší době čekají tyto online přednášky a poradny:
- Rakovina prsu – Poradna 20.10.2014, 17:00 – 19:00
- Problematika dvojčat a vícerčat – přednáška 21.10.2014, 19:30 – 21:00
- Výživa v multikulturním ošetřovatelství – přednáška 27.10.2014, 19:30 – 21:00
A jak se můžete přihlásit? Stačí se připojit přes link zde nebo kliknutím na „zelené kolečko“ – Připoj se přes náš web.
Účastníte se mezinárodních projektů?
Ano, účastníme. Naším nejdůležitějším mezinárodním projektem od roku 2012 je online vzdělávání nelékařských pracovníků akreditované v Čechách i na Slovensku. Máme za sebou tři online konference, kdy z toho dvě byly mezinárodní. Jsme pyšní, že k výměně poznatků v oblasti ošetřovatelství dochází mezi českými a slovenskými zdravotníky na každé naší online přednášce.
V rámci komunitních aktivit připravujeme pro blízké období spolupráci s evropskými organizacemi formou mezinárodních aktivit v programu Erasmus+ a Visegrádský fond. Jsme zapojeni do mezinárodní inovační technologické soutěže s projektem PajamaKids na podporu prostředí online kroužků pro dlouhodobě nemocné děti. Momentálně se naši zástupci účastní v Seville finálového klání 20ti nejlepších evropských projektů z přihlášených 300. Podrobnější informace si můžete přečíst zde.
Co je cílem vaší práce a kdy ho dosáhnete?
Náš cíl je „cesta“ k tomu, abychom se jako lidé lépe chápali, vnímali a vzájemně se podporovali. Máme za sebou už několik splněných cílů a naším přáním je pokračovat v této činnosti co nejdéle.
Kontakt
- jméno, příjmení, funkce: Lenka Holubcová – zakladatelka a jednatelka
- adresa organizace, telefon: Občanské sdružení SEPPIA, Kamelova 3260/3, 106 00 Praha 10, 724156667
- e-mailová adresa: seppia@seppia.cz
- webové stránky organizace
- facebookový profil Seppia