Projekt Lepší místo může změnit i vaše okolí k lepšímu

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Jmenuji se Hana Kružíková. Vystudovala jsem žurnalistiku a divadelní vědu, jako recenzentka jsem se objevovala na Radiožurnálu či v pořadu České televize Divadlo žije! Od února 2011 však nejvíc úsilí věnuji Lepšímu místu. Věřím totiž, že jím lze alespoň zčásti vyhnat „jájismus“ Čechů z veřejného prostoru. Starám se o chod projektu od jeho rozvoje přes administraci webu až po komunikaci s veřejností.

Čím se vaše organizace zabývá?

Zlepšováním Česka. Provozujeme a vyvíjíme službu Lepší místo. Díky ní může kdokoliv na webových stránkách Lepší místo jednoduše přispět ke změně svého okolí.

V čem se lišíte od jiných podobných organizací?

Naší ambicí je od počátku vytvořit nástroj, který pojme zlepšování celého českého veřejného prostoru – jak tématicky, tak územně. V tom jsme, myslím, v rámci Česka unikátní. Pracujeme také na vtažení firemního sektoru do této oblasti. A časem bychom rádi službu „domazlili“ natolik, aby fungovala jako společensky odpovědná sociální síť, která bude Čechy motivovat, aby konečně odložili půllitr a začali se zajímat o dění ve svém okolí.

Kolik lidí tvoří váš tým?

Na provozu se nás aktuálně různou mírou podílí sedm, další pak pomáhají určovat směr celého projektu.

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Naším cílem je pomoci celému Česku ke zlepšení veřejného prostoru. Obyvatelům nabízíme příležitost, jak dát snadno věci do pohybu. Úřadům možnost získat zdarma efektní oboustranný kanál pro komunikaci s občany. Neziskovkám pomocníka pro prezentaci a realizaci jejich práce, každá se totiž může na Lepším místě registrovat a využívat veškeré funkce. A konečně firmám přinášíme skvělý nástroj pro naplňování jejich CSR (společenské odpovědnosti firem).

Přechod u Billy
Příklad první – Přechod u Billy v Kolíně

Příklad první – V Kolíně u supermarketu Billa byl dlouho přechod jen zčásti. Chodci si mysleli, že mají přednost, řidiči o tom často neměli tušení. Nebezpečné místo zmizelo díky tipu na Lepším místě

Naopak nám pomáhá zvlášť v šíření povědomí o našem projektu nevládní organizace Fond Otakara Motejla, patříme rovněž do jeho platformy Náš stát. Podporu a skvělé zázemí jsme našli u společnosti Prostor plus, o.p.s. poskytující sociální služby především na Kolínsku a Kutnohorsku. Přátelíme se také s organizací Frank Bold, někdejším Ekologickým právním servisem. Finančně nás prostřednictvím grantu podpořila automobilka TPCA a Nadace Karla Janečka ve spolupráci s již zmíněným Fondem Otakara Motejla.

Na jakém principu funguje celý projekt „Lepší místo“?

Průchod Na Hradbách
Příklad druhý – Průchod Na Hradbách v Kolíně

Je to velmi snadné. Kdokoliv může prostřednictvím mobilní aplikace (aktuálně pro Android a iPhone) nebo klasicky přes webové rozhraní nahlásit jakýkoliv tip na zlepšení veřejného prostoru. Problém nebo nápad se tak dostává na úřad, kde jej začnou řešit. Služba je zdarma jak pro občany, tak pro radnice. Zapojují se také první firmy, které službu využívají ke své práci ve veřejném prostoru nebo se na Lepším místě inspirují, jakým zlepšením pro obyvatele svého regionu prospějí své pověsti.

 

Příklad druhý – Problém s vandalismem řeší každá obec. Na základě tipu od občana takto vylepšila kolínská radnice rušný průchod do ulice Na Hradbách.

Jaké jste zaznamenali nejčastější upozornění na problémy?

Nelze přesně říct, jaké problémy hlásí lidé nejčastěji. Objevuje se vše od rozbité lavičky, přes chybějící přechod až po nápad na umístění workoutového hřiště. Podněty se liší podle města, témat, kterých si všímají uživatelé, ale třeba i dle ročního období. Na jaře bývá častá přerostlá zeleň, když hodně prší, jako houby po dešti přibývají špendlíky označující nefunkční kanály. Třeba vandalové se ale na počasí neohlíží, utrhaných odpadkových košů nebo chybějících vík od kanálů je dost pořád.

Příklad třetí – Na Lepší místo je možné vkládat i nápady na vylepšení. Skupina mladých Kolíňáků si přála posilovnu pod širým nebem. Díky jejich tipu má dnes město hojně využívané workoutové hřiště.

Workoutové hřiště
Příklad třetí – Workoutové hřiště

Máte zkušenosti s online fundraisingem?

Aktuálně zkoušíme crowdfundingový projekt Fondu Otakara Motejla, na jehož stránkách je možné i nyní přispět na rozvoj Lepšího místa pohodlně již od stokoruny (Fond Otakara Motejla). Jsme samozřejmě vděční také za jakýkoliv příspěvek na náš transparentní účet.

Používáte v organizaci software pro správu informací o svých klientech a partnerech?

Zatím nic takového nepoužíváme.

Kterou jednu věc byste v minulosti udělali jinak?

Zřejmě žádnou. Projekt se posunuje právě na základě zkušeností, které cestou sbíráme. Samozřejmě by bylo pěkné, kdyby IT vývoj naší služby běžel výrazně rychleji, neuvěřitelně by nám to uvolnilo ruce a usnadnilo vše ostatní. Pomalejší tempo je však zřejmě daň za neziskovost projektu, s níž se potýká nejedna nevládka.

Kontakt

  • jméno, příjmení, funkce: Hana Kružíková, zajišťuje chod projektu
  • e-mailová adresa: hana.kruzikova@lepsimisto.cz
  • adresa organizace, telefon: Havlíčkova 844, 280 02, Kolín 4
  • webové stránky organizace
  • facebookový profil Lepší místo
  • profil na Google+
  • profil na Twitteru
  • jiná sociální síť (YouTube, SlideShare apod.) – Samotné Lepší místo by se snadno v budoucnu mohlo proměnit ve společensky odpovědnou sociální síť. Už nyní obsahuje některé její prvky a do budoucna počítáme se začleňováním dalších.

 

Jeden myslel na “Projekt Lepší místo může změnit i vaše okolí k lepšímu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.