V komunálních volbách kandiduje nejvíce žen v historii

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Zastoupení žen v komunální politice po volbách mírně vzroste. Ve volbách do zastupitelstev měst a obcí totiž kandiduje historicky nejvíce žen – 32,23 %. Za 20 let od prvních komunálních voleb v samostatné ČR se počet kandidujících žen zdvojnásobil. Senátní volby oproti tomu zůstávají pánskou ligou. Většina (69 %) ze 47 kandidujících subjektů nominovala výhradně muže. V Senátu tak nejspíš zasedne opět méně žen. Analýzu představilo Fórum 50 %, nezisková organizace, která usiluje o vyvážené zastoupení žen a mužů v politice.

„Od roku 1994 stabilně vzrůstá celkový počet osob, které na komunální úrovni usilují o zastupitelský mandát, z 159 479 na dnešních 211 555, tedy zhruba o čtvrtinu. Tehdy kandidovalo necelých 22 % žen, dnes přes 32 %. Počet kandidujících žen se tedy více než zdvojnásobil – z 31 394 na dnešních 68 186“, komentuje analýzu politoložka a ředitelka Fóra 50 %, Jana Smiggels Kavková.
Ze stran, které kandidují ve většině statutárních měst, nominovala nejvíce žen Strana zelených (včetně koalic, ve kterých kandiduje). Nejvíce žen na volitelných místech do 10. místa má ANO 2011. Nejméně žen celkově i na volitelných místech mají Svobodní, kteří dokonce nemají žádnou lídryni. Ze všech statutárních měst vyslaly do voleb největší podíl žen v Karviné – 38,5 %, nejmenší naopak v Karlových Varech – 27,4 %. Nejvíce žen v čele kandidátek najdeme v Mostě, 6 ze 14 subjektů zde vedou ženy.

Graf č. 1: Podíl nominovaných žen ve statutárních městech za vybrané* politické strany

*do grafu jsou zahrnuty strany, které samostatně nebo v koalicích kandidují ve většině statutárních měst Zdroj dat: ČSÚ
*do grafu jsou zahrnuty strany, které samostatně nebo v koalicích kandidují ve většině statutárních měst
Zdroj dat: ČSÚ

„Komunální politika je lidem nejblíže, ženy ji častěji považují za smysluplnou, odpadají také problémy s dojížděním či stěhováním, které s sebou přináší angažmá ve vyšší politice. Zároveň na komunální úrovni hrají větší roli nezávislá uskupení a malé strany, ve kterých se ženy lépe prosazují než v těch velkých a zavedených. Lidé konkrétní kandidátky často znají osobně a podporují je. Mít starostku je již chápáno jako běžné a přirozené, mít premiérku či prezidentku si zatím moc neumíme představit,“ vysvětluje Smiggels Kavková, proč v komunální politice najdeme více žen než na jiných úrovních.

Její slova dokládají i nominace do Senátu. Oproti roku 2012 klesl celkový podíl nominovaných žen z 18 % na 15,2 %. Z parlamentních stran nominovalo nejvíce žen ANO 2011, nejméně TOP 09. Zastoupení žen v Senátu (dnes 17,3 %) se tak po volbách pravděpodobně ještě sníží.

Fórum 50 % zahájilo kampaň na podporu žen v nadcházejících volbách. Pro kampaň zvolili slogan „Žijeme tu společně, pojďme společně i rozhodovat.“ Pomocí kampaně by chtěli překonat alespoň tzv. kritickou hranici 30 %, kterou je nutné překročit, aby ženy začaly být v politice více vidět a slyšet,“ říká koordinátorka Marcela Adamusová. Fórum 50 % v rámci kampaně mimo jiné navštíví 14 českých měst a uspořádá 4 předvolební debaty v Praze, Brně, Hradci Králové a Liberci. Pro voliče a voličky také  animovaný spot, který ukazuje, jak politická rozhodnutí dopadají různě na ženy a na muže.

Graf č. 2: Podíl nominovaných žen do Senátu PČR za vybrané* politické strany

 *do grafu jsou zahrnuty strany, které samostatně nebo v koalicích kandidují ve většině statutárních měst,  Zdroj dat: ČSÚ

*do grafu jsou zahrnuty strany, které samostatně nebo v koalicích kandidují ve většině statutárních měst
Zdroj dat: ČSÚ

Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
Více informací získáte na emailu: kavkova(@)padesatprocent(.)cz nebo na stránkách organizace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.