Členové olomoucké Malé lišky se toulali krajem zbojníka Jánošíka

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Členové olomouckého klubu přátel přírody Malá liška vyjeli na začátku letních prázdnin na čtyři dny na Slovensko do Súĺovských vrchů, kde se před několika staletími proháněl sám zbojník Jánošík.

Den první

Vyjeli jsme 3. července ráno kolem deváté z Olomouce třemi auty do vesnice Rajecká Lesná na pokraji Súľovských vrchů u Žiliny. Do areálu vrchů jsme dorazili jsme téměř současně. Když jsme při pěším stoupání na hrad Súľov zjistili, že máme časové zpoždění, raději jsme se v lese pod vrchem otočili a vrátili se na cestu k autům. Pokračovali jsme do Lietavy na Lietavský hrad, který jsme opravdu navštívili i s průvodkyní, která nás nejen provedla, ale seznámila nás i s vizí, kam směřuje úsilí dobrovolníků a hlavně nadšenců z řad Sdružení na záchranu Lietavského hradu. Ti Lietavský hrad postupně obnovují a postupně doplňují „padající“ části hradu „národnej pamiatky z 13. storočia“. Byl to pro nás nezapomenutelný dotek historie Slovenska, které bylo před rokem 1993 naší nedílnou součástí. Po této prohlídce jsme pokračovali v cestě k cíli – vesnici Rajecká Lesná, kde nás čekalo ubytování a večeře na chatě Žiar.

sulov_1201

Den druhý

Druhý den jsme měli naplánovaný veliký výlet do Janošíkových dier. Ano, do neznámého prostředí opředeného mnohými pověstmi a námi vytouženými touhami po jejich poznání. A tak jsme jeli auty do Terchové a pak do Vrátné doliny, kde jsme nechali svá auta a dále po setkání s naší průvodkyní Danuškou jsme se vydali na cestu do neznáma. Strastiplnou cestu jsme zvládli a došli jsme tam i zpět po na řetízcích chycených můstkách a řetězových lanech horní trasu Janošíkových dier – tu těžší.

Den třetí

Po náročném dni v Janošíkových dierach jsme se nechali hýčkat v termálních lázních Aphrodite v Rajeckých Teplicích. Rajecké Teplice jsou typické lázeňské městečko s asi třemi tisícovkami obyvatel a leží zhruba 15 kilometrů od Žiliny v podhorské části Malé Fatry Rajecká dolina, při břehu Rajčanky. Poté jsme pokračovali ještě do Čičman, kde je skanzen slovenských dřevěnic. Cestou domů jsme se stavili v Rajecké Lesné prohlédnout si největší betlém na Slovensku a s ním spojené poutní místo.

Den čtvrtý

V neděli ráno jsme se rozloučili s místem, které nám v Súľovských vrších poskytlo zázemí, a vydali jsme se na cestu domů. Nejprve jsme zastavili v naší vesnici a vydali se k lurdskému pramenu a křížové cestě zvané Kalvárie. Ještě na území Slovenska jsme navštívili známý hrad Strečno se zajímavě provázenou prohlídkou a zajímavými výhledy, zhlédli jsme místní „skanzen“ a místní sbírky a připomínky řemesel. A tady jsme se rozloučili a ukončili (protentokrát) naše slovenské toulání.

Vybrané  fotky z akce  najdete na následujících stránkách.

Další informace, postřehy a zážitky si  si můžete přečíst na stránkách olomoucké Malé lišky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.