USE-IT: Objevte opravdové cestování

Sdílet
Čas čtení: 6 minuty

Jmenuji se Julie Dürrová, v občanském sdružení USE-IT působím jako PR a grafička. Jůzit vytváří a sbírá informace pro mladé cestovatele s nízkým rozpočtem. Podporuje turismus v České republice – vydává mapy, provozuje webové stránky o aktuálních informacích pro turisty.

V září 2010 mi v nové práci zvoní telefon: „Ahoj Julie, jak se máš? Co děláš? Jo tak ty sis našla při studiu práci, gratuluji! Takže už nedobrovolničíš v té studentské organizaci, kde jsme se poznaly? Tak nic, tak se měj. No chci začít jeden projekt, hledám grafika mapy Prahy, ale je to zase dobrovolnická práce.“ Vychrlila ze sebe Eva, zakladatelka projektu USE-IT v České republice.

DSCN1190Krátce na to měla tým lidí a začali jsme vytvářet nekomerční mapu Prahy pro mladé cestovatele. První vydání jsme tiskli již v červnu 2011.

V září 2011 jsme založili občanské sdružení Jůzit, kde do dneška figuruji především jako PR a grafička. Mám na starosti komunikaci s médii, správu webu, prezentaci Jůzit na veřejnosti, tvorbu propagačních materiálů, tvorbu map a organizaci akcí nejen v našem infocentru.

Za téměř 4 roky Jůzit prošlo mnoho lidí, studentů. Mapu Prahy dnes vytváří tým, který k nám přišel loni. Těch pár z nás, kteří zůstali z dob vzniku iniciativy, dnes dohlíží zejména na chod občanského sdružení, předává zkušenosti, udává směr a vychovává si nástupce. Já v současnosti pomáhám vzniku map i v dalších českých městech, koncem minulého roku jsme vydali dvojmapu České Budějovice a Český Krumlov, letos pracuji na mapě Plzně. Doufám, že naše aktivity podpoří udržitelný rozvoj turismu v České republice.

Zejména nám jde o osvětu, nabídnutí alternativy ke komerčním průvodcům, ukázání měst tak, jak je vidíme my – místní, odkrytí „pravdivé“ tváře města. Konkrétně se snažíme vyvést turisty z centra Prahy do okolních čtvrtí, kde již žádné obchody nenabízí bábušky a předražené pivo. A pak ještě dál, do dalších měst. Protože Česká republika není jenom Praha a máme co nabídnout zvědavým cestovatelům, kteří znají Pilsen a Budweiser, ale už neví, odkud ta piva pochází…

Představte projekt USE-IT

USE-IT vytváří informace pro mladé cestovatele s nízkým rozpočtem. USE-IT infocentra, průvodci, mapy a webové stránky jsou zajišťovány místními, jsou nekomerční, zdarma, smysluplné a každoročně aktualizované. Sdílíme obraz města, ve kterém žijeme, tak, jak ho vnímáme my – místní, s našimi vrstevníky – cestovateli a studenty. Naše USE-IT mapy jsou papírovým kamarádem, který pomáhá objevovat živou kulturu města, zapadnout mezi místní, zvládnout turistické atrakce bez davů i objevit zapadlá zákoutí.

Každá členská organizace je finančně podpořena místními institucemi nebo vedením města. Mladí cestovatelé mají jiné potřeby, a proto potřebují jiné informace jako např.:

  • Kam jít na koncerty zadarmo?
  • Mám čas jen na jedno muzeum, které?
  • Chci klub bez turistů, kam chodíte vy?

Čím dál více evropských měst poskytuje mladým cestovatelům své USE-IT mapy a průvodce, internetové stránky a informační centra. Nejdůležitější je, že USE-IT nemyslí jen na turistický ruch. USE-IT umožňuje mladým cestovatelům vymanit se z turistické bubliny, setkat se s místními mladými a aktivně objevovat OPRAVDOVÉ město. A nemluvíme o malé cílové skupině, ale o 20 % všech individuálních cestovatelů. Takový dav si zaslouží zvláštní pozornost – a ta se jmenuje USE-IT.

Za jakých okolností tento projekt vznikl? Kolik lidí s vámi spolupracuje?

fotka_ctvrtina.phpUSE-IT je celoevropský projekt, lépe řečeno síť evropských měst, která se do projektu zapojila. Vše začalo v roce 1968 s velkou hippie revolucí. Do Kodaně přijela spousta mladých lidí a všichni se potulovali a spali po městě. První tištěná publikace vyšla v roce 1973 v Londýně, nezávisle na tom i v Amsterdamu a v roce 1974 v Kodani. Byla velmi jednoduchá, radila mladým lidem kde přespat, kam jít na jídlo, kde odpočívat… Vše se dělo velmi neformálně, lidé používali stejný název, protože se jim líbil koncept z Kodaně, ale ještě neexistovala žádná síť. Po skončení éry hippies vše na čas utichlo.

V roce 1985 se v Bruselu objevila nová publikace USE-IT. Byl představen koncept „chatter-bus“ nebo jinak taky “setkej se s místními”. USE-IT Oslo bylo založeno v roce 1989. V roce 1997 se připojil USE-IT Rotterdam a 2002 Ghent odstartoval USE-IT v Belgii. Na začátku stála velmi alternativní kulturní organizace – ani ne tak pro turisty, jako pro místní mladé lidi. Do bruselského centra v poslední době stále častěji přicházejí lidé s tím, že chtějí založit vlastní USE-IT. Poptávka zjevně stoupá, USE-IT mapa se stává fenoménem. Aktuální stav na můžete sledovat na následujících stránkách.

Praha se první edicí USE-IT mapy zapojila v roce 2011, ještě tentýž rok iniciovala formování lokálních skupin v dalších českých městech. Počátkem roku 2012 bylo otevřeno informační centrum v Trojanově ulici na Praze 2, vyšla 2. edice mapy Prahy a první mapa Ostravy. V roce 2013 vyšla 3. edice mapy Prahy, druhá edice mapy Ostravy, první edice mapy Brna a koncem roku i dvojmapa Českých Budějovic a Českého Krumlova. Letos kromě aktualizací očekáváme vydání mapy v Plzni.

V Praze je v USE-IT aktivních až 25 osob (5 v chodu občanského sdružení, 15 v týmu mapy, 5 příznivců, nováčků nebo správců infocentra). Přes léto přibíráme ještě dobrovolníky na chod infocentra.

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Pomáháme mladým cestovatelům zorientovat se ve městě, objevit pravou kulturu a potkat se s místními vrstevníky. Umožňujeme mladým cestovatelům vymanit se z turistické bubliny, setkat se s místními mladými a aktivně objevovat opravdové město. Mapy jsou každoročně aktualizované, distribuované zdarma, bez reklam a plné osobních doporučení místních lidí.

Nám pomáhají zejména mladí dobrovolníci – studenti. Podporují nás pak (zejména finančně) města, nadace, fondy, organizace, akce i soukromé subjekty (více zde). Spolupracujeme s univerzitami, infocentry, hostely a dalšími distribučními místy.

Jaké cíle sleduje tento projekt?

Připojit se k evropskému projektu USE-IT poskytováním nekomerčních informací a doporučováním oblíbených (i méně navštěvovaných) míst. Aktivně podporovat uvědomělé cestování, rozvoj města a cestovního ruchu. Podporovat mezikulturní porozumění a toleranci, a tak předcházet předsudkům. Zprostředkovávat kontakt cestovatelů s místními lidmi a kulturou. Podporovat rozvoj a seberealizaci místních mladých lidí a vznik pracovních příležitostí. Šířit a podporovat projekt USE-IT a jemu podobné projekty v dalších městech.

Na jakém principu USE-IT funguje?

Licence USE-IT je značka kvality, které potvrzuje nezávislý výběr míst do mapy. Nikdo (žádný podnik, obchod atd.) neplatí za zobrazení v mapě. USE-IT informace jsou  pro mladé cestovatele, od místních nekomerční, aktuální, bez nesmyslů a zdarma. Ústředí USE-IT Europe sídlí v Bruselu. Každá jednotka – každé město si pak řídí projekt samostatně za dodržování USE-IT principů. Board USE-IT Europe určuje pravidla. Zástupci všech měst se každoročně schází v Bruselu a diskutují o novinkách a strategii organizace. Loni u příležitosti setkání proběhla i mezinárodní konference Act like a local. USE-IT Europe v současnosti vyvíjí verzi map pro mobilní aplikace. Naše aktivity financujeme zejména z grantů, na vydání mapy  by se vždy finančně mělo podílet město. Naše projekty stojí na práci dobrovolníků. Motivací je seberealizace, spolupráce, zápal, zábava a přátelství.

USE-IT v České republice

USE-IT v České republice je nadprůměrně úspěšný. Už jen to, že první mapa vyšla do jednoho roku po zahájení iniciativy, není v Evropě samozřejmostí. V Budapešti se o získání podpory od města pokusily různé skupiny postupně minimálně sedmkrát, než se jim podařilo podporu získat a přistoupit k samotné tvorbě mapy. Je takřka pravidlem, že je obtížnější zaujmout a získat podporu od vedení hlavních měst, jako je Berlín, Madrid, Londýn atd. Mají zkrátka pocit, že mapu nepotřebují. Naopak města, o kterých jsme stěží slyšeli jako Bari, Timisoara, Mechelen, mají zájem na propagaci turistického ruchu a spíše na projekt vyšetří peníze.

Dalším úspěchem, který v evropské síti USE-IT nemá obdoby, bylo otevření kamenného infocentra v Praze ve velice krátké době po vydání první mapy.

Málokteré z měst v síti USE-IT má ambice rozvíjet další iniciativy ve městech v okolí. My jsme aktivně hledali lidské i finanční zdroje, a proto je v ČR vysoká hustota USE-IT měst. Na rozdíl od Belgie jsme zatím nedosáhli na celorepublikovou dotaci, ze které bychom zajistili každoroční aktualizaci map USE-IT ČR, a hledáme každoročně financování zvlášť.

Iniciativy v Evropě vznikají buď na půdě informačního centra, které zaměstnává hlavního koordinátora a je vydavatelem mapy, nebo jako iniciativa mladých, kteří si musí finance i zaštiťující organizaci najít či založit.

Jaké akce pořádáte?

všichniPro veřejnost pořádáme slavnostní křty nových map. Přes léto zajišťujeme každodenní provoz infocentra, ke kterému se připojují nepravidelné akce jako procházky, ochutnávky, workshopy atd. Na podzim a na jaře pořádáme pravidelná večerní promítání filmů a fotek z cest. Konají se vždy ve čtvrtek večer v infocentru. Kromě účasti na veletrzích (NGO Market, DyzajnMárket) pak pořádáme spíše interní akce charakteru teambuildingů (focení do mapy, výlet do Drážďan).

Kterou jednu věc byste v minulosti udělali jinak?

Od začátku klást větší důraz na častou vzájemnou komunikaci a lepší sdílení informací.

Máte zkušenosti s online fundraisingem?

Začátkem letošního roku jsme se účastnili crowdfundingové kampaně USE-IT Europe pro vytvoření mobilní aplikace pro mapy.

Používáte v organizaci software pro správu informací o svých klientech a partnerech?

Používáme interní wiki a Google dokumenty.

Jaký software využíváte, kdo, k čemu? Co vám v této oblasti chybí, co vyhovuje?

Organizace využívá freeware programy jako OpenOffice. K tvorbě map využíváme interní USE-IT research tool. Organizace neposkytuje dobrovolníkům žádné programy, každý pracuje s vlastními programy:

  • OpenOffice, MS Office – tvorba dokumentů, účetnictví
  • Google – sdílení informací, projektové nástroje
  • Openstreet maps, GIS – mapové podklady
  • Inkscape, Gimp, Scribus, Adobe – grafika

Kontakt

3 komentáře: „USE-IT: Objevte opravdové cestování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.