LATA slaví 20 let své existence

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

LATAObčanské sdružení LATA už dvě dekády pomáhá ohrožené mládeži a v těchto dnech slaví 20 let své existence. Při této příležitosti pořádá koncert, na kterém vystoupí mj. kapela Zuby nehty.

U zrodu dnes již zaběhlé organizace LATA stál původně jeden vysokoškolský pedagog psychologie a jeho studenti, kteří přišli s myšlenkou vytvořit terapeutickou skupinu pro mladistvé s různými výchovnými či psychiatrickými problémy.
„Když jsme Latu zakládali, nehleděli jsme do daleké budoucnosti. Byla to doba nadšení, obnovování tradic a využívání modelů práce, které jsme měli možnost vidět jinde, především v Holandsku,“ vzpomíná dnes zakladatel LATY Doc. PhDr. Oldřich Matoušek.

O občanském sdružení LATA

Hlavní činností LATY je dnes program „Ve dvou se to lépe táhne“. Jeho princip je prostý – klient (13 – 26 let) se každý týden po dobu až dvou let schází s vyškoleným dobrovolníkem, se kterým tráví volný čas a zároveň řeší své problémy. V posledních letech se Lata věnuje stále více také práci s celou rodinou. Jeho cílem je provázení rodičů v náročných momentech výchovy dětí, nalezení prostoru pro komunikaci mezi členy rodiny a posílení zdravých vazeb mezi nimi.

„Od začátku bylo jasné, že dobrovolník nemůže stačit na všechno, co klient potřebuje. Že bude nutná spolupracující síť, do které vedle klienta a dobrovolníka budou patřit i profesionálové. Jsem rád, že se tímto směrem LATA vyvíjí,“ dodává Matoušek.

Latou prošlo za dvacet let fungování na 1500 klientů. Děti ze sociálně slabých rodin, s problémy ve škole nebo třeba mladí lidé opouštějící dětské domovy, kteří potřebují pomoci s prvními kroky do samostatného života.

„Celé dny i noci trávila zavřená ve svém pokoji za zataženými závěsy bez jediné kamarádky. Vyzkoušeli jsme ledacos. Dvakrát změnu školy, psychologie, psychiatra, léky,“ začíná maminka Báry vzpomínku na těžké období. Nakonec našla patnáctiletá Bára pomoc v LATĚ. Začala se scházet se starší dobrovolnicí, mluvila s ní o svých problémech a společně mají spoustu zážitků. „Dneska už je Bára úplně jiný člověk, má spoustu kamarádu a dokonce i zlobí jako správná sedmnáctiletá slečna,“ říká její maminka.

20 let Laty - plakátKulaté výročí oslaví LATA koncertem v pražském klubu Futurum v úterý 29. dubna od 19.30 hodin. Hudební vystoupení kapel Chaotic, Zuby nehty a Pohřební kapely doplní výstava o historii organizace.

Za svou práci získala LATA v roce 2013 mezinárodní Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci (o Cenách Nadace ERSTE si můžete přečíst na stránkách Deníku neziskovky). Více informací o LATĚ a (nejen) jejích oslavách najdete na stránkách sdružení.

Jeden myslel na “LATA slaví 20 let své existence

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *