10. narozeniny Nadace ERSTE

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty
Nadace ERSTE oslavila své desáté narozeniny a připravila online časovou osu mapující její činnost. Za tu dobu podpořila ve střední a východní Evropě včetně České republiky 950 projektů celkovou částkou 70 milionů eur.

O Nadaci ERSTE

Nadace ERSTE vznikla v roce 2003 z Erste Oesterreichische Spar-Casse, první rakouské spořitelny. V současnosti je hlavním akcionářem Erste Group a investuje část svých dividend do společenského rozvoje v Rakousku a ve střední a východní Evropě. Podporuje sociální soudržnost a angažovanost v oblasti občanské společnosti; jejím cílem je sdružovat lidi a šířit vědění o nedávné historii regionu, který prošel po roce 1989 dramatickými změnami. Jako aktivní nadace rozvíjí své vlastní projekty v rámci tří programů: Sociální rozvoj, Kultura a Evropa. Více informací naleznete na následujících stránkách.

Jaké jsou konkrétní přínosy Nadace ERSTE v českém prostředí?

Desítky českých neziskových organizací získaly podporu v rámci vyhlášení Ceny Nadace ERSTE za přínos sociální integraci a mohlo tak dále rozvíjet své služby pro lidi se zdravotním či mentálním postižením, ohrožené děti, lidi bez domova, drogově závislé a další skupiny ohrožené sociálním vyloučením. České školy těží z programu Akademie středoevropských škol (aces), díky kterému se už 25 000 studentů od Albánie přes Rumunsko až po Rakousko zapojilo do mezinárodních společných projektů, nebo z Fondu Komenského, který pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin získat lepší přístup ke vzdělání. V oblasti kultury jde například o program Tranzit, v rámci kterého aktuálně probíhá výstava v New Museum v New Yorku, kde se prezentují i čeští umělci.
Mezi další středo- a východoevropské aktivity Nadace ERSTE patří stipendia pro překladatele, novináře a výzkumníky v oblasti sociálních věd, budování knihovny nebo podpora univerzit. Přímo v Rakousku je pak pozoruhodným projektem Zweite Sparkasse – banka, jejímž cílem je ztratit co nejvíce klientů. Je tu totiž pro ty, komu běžné banky účet otevřít nedovolí a vedle založení konta poskytuje další služby, jejichž cílem je pomoci lidem vyřešit kritickou finanční situaci. V roce 2013 oslavila ztrátu svého tisícího klienta. Podívejte se na celou časovou osu včetně odkazů na jednotlivé projekty.
Pro více informací pište na email:  bumancova@webershandwick.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.