Videokanál Moravského ornitologického spolku navštívilo přes 100 000 diváků

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Moravský ornitologický spolek (MOS) – pobočka České společnosti ornitologické prezentuje svá videa na YouTube, což je v dnešní době úplně normální, ba přímo žádoucí. Obvyklé však již není zcela to, že na přelomu roku 2013 se na něm objevil navždy neznámý stotisící návštěvník.

Adolf Goebel a lyskonoh (Foto: J. Šafránek)
Adolf Goebel a lyskonoh (Foto: J. Šafránek)

První video  MOSu bylo na YouTube vloženo 30.12.2011.  Většina videí byla pořízena v České republice, ale nalezneme zde i videa pořízená v Anglii, Nizozemsku, Francii, Švédsku… Naprostá většina videí zachycuje různé druhy ptáků, a to od těch nejběžnějších v různých situacích až po unikátní zálety velmi vzácných druhů, včetně prvovýskytů některých druhů na našem území. Dokumentován je i výskyt hmyzu, především motýlů a na videích nalezneme i některé obojživelníky a savce.

Videokanál MOSu naleznete ZDE

Několik videí zachycuje různé významné akce, jako například výstavu k 80. výročí založení MOSu, významnou celosvětovou akci Britský veletrh pro pozorovatele ptactva (British Birdwatching Fair) nebo návštěvu zástupců MOSu v partnerském městě Přerova, Cuijku v Nizozemsku.

Adolf Goebel a kalous pustovka (Foto J. Šafránek)
Adolf Goebel a kalous pustovka (Foto J. Šafránek)

Videokanál byl koncipován tak, aby mohl plnit více funkcí najednou. Představuje rozsáhlou a stále obohacovanou databázi živočichů, především ptactva. Ta může sloužit jak pro výuku na různých stupních škol, včetně škol vysokých, tak i pro amatérskou veřejnost, které umožňuje určení ptáků, se kterými se setkávají v zahradách nebo na krmítku. Videokanál je rovněž dokladovou databází výskytu nebo záletů vzácných druhů a je rovněž využíván pro vědecké účely. Důsledně dodržovanou zásadou pro umísťovaná videa proto je, že u jednotlivých druhů je mimo českého, vědeckého a anglického názvu druhu uvedena také lokalita a datum, kdy bylo video natočeno. Odkazy na videa jsou také součástí tiskových zpráv MOSu a následně je pro zpravodajství využívají nejen internetové servery, ale také televizní stanice.

O tom, že je videokanál MOSu celosvětově známý, svědčí i statistika návštěvnosti podle zemí. Deset států, ze kterých je nejvíce sledování (číslo je počet návštěv, % jsou podíl z celkového sledování):

Česká republika 86 639 (84%)
Slovensko 4 703 (4,6%)
Německo 876 (0,8%)
Polsko 801 (0,8%)
Velká Británie 795 (0,8%)
Spojené státy 644 (0,6%)
Itálie 630 (0,6%)
Rusko 523 (0,5%)
Španělsko 424 (0,4%)
Řecko 375 (0,4%)

 

Zaposlouchejte se do zpěvu špačka obecného, který se stal nejsledovanějším videem MOS na YouTube – zpívající špaček obecný

Nejsledovanější video MOS - zpívající špaček
Nejsledovanější video MOS – zpívající špaček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.