Nové poslankyně dostaly růži

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

Na první schůzi Poslanecké sněmovny čekalo na všechny nově zvolené poslankyně překvapení – gratulace a růže od Fóra 50 %. Organizace, která prosazuje vyvážené zastoupení žen a mužů v politice a v rozhodovacích pozicích, chtěla tímto symbolickým gestem političky podpořit a poukázat na současnou nerovnováhu. Ve Sněmovně nově zasedne 39 žen a 161 mužů.

„Zastoupení žen v české politice je dlouhodobě nízké. Ačkoli v populaci žije přes 50 % žen a mezi absolventy vysokých škol je 60 % žen, v politice jich najdeme průměrně jen 20 %. Letošní volby opět potvrdily, že pokud politické strany nepřistoupí k systémovým krokům, jako jsou transparentní nominační procesy a závazná pravidla pro zastoupení žen a mužů na kandidátních listinách, vyváženého zastoupení se nedočkáme. Touto akcí jsme chtěly poblahopřát novým poslankyním a vyjádřit jim podporu v další práci“, vysvětluje ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Růže od Fóra 50 % mne mile překvapila a potěšila. Souhlasím, že žen je v politice málo, obzvláště v té vrcholové. Ženy se nesmí bát vstoupit do politické strany a následně do politiky, mají stejné předpoklady jako muži. Pokud má žena vizi a zdravé osobní přesvědčení, je dobré se angažovat. Ženské myšlení v politice je jiné než mužské a vše by mělo být v rovnováze, takže i poměr žen a mužů,“ okomentovala akci Zuzana Kailová, nová poslankyně za ČSSD.

Zastoupení žen ve Sněmovně se po letošních volbách snížilo na 19,5 %.  S napětím budeme očekávat, kolik žen zasedne v nové koaliční vládě, na jejímž sestavování strany momentálně usilovně pracují. V médiích se zatím objevují pouze 2-3 ženská jména. Nechme se tedy překvapit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.