Nevidomí manželé se brání proti diskriminaci

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Manželé Peterkovi z Opavy nemohou mít vlastní děti a mají zájem adoptovat. Jsou nevidomí a domnívají se, že právě to je ten důvod, proč nebyli zařazeni do adopčního programu. Proto na konci října 2013 podali žalobu a u soudu je budou hájit právníci z občanského sdružení Pro bono alinace

„Tento krok je nutným pro to, aby se manželé Peterkovi domohli svého práva na rodinný život zakotveného v Listině základních práv a svobod,“ říká Petr Veselý, advokát z advokátní kanceláře Holubová advokáti s.r.o., který manžele Peterkovy zastupuje. „Úřady musí přestat diskriminovat na základě zdravotního handicapu, který ale nijak nevylučuje řádnou péči o dítě,“ dodává.

Peterkovi

Paní Peterková se již od dětství chce starat o druhé a absolvovala v této oblasti celou řadu kurzů a vystudovala dokonce Dívčí katolickou školu, obor Charitativní služby. Pan Peterek má s výchovou dětí zkušenosti, když vychovával děti své dřívější přítelkyně a dokonce jezdil jako vedoucí na dětské tábory. Úřady však manžele odmítají zařadit do adopčního programu, neboť jsou nevidomí. Sociální pracovnice opavského magistrátu zařazení manželů Peterkových do adopčního programu doporučila, Krajský úřad Moravskoslezského kraje ale zařazení zamítl a Ministerstvo práce a sociálních věcí toto rozhodnutí potvrdilo.

Samotná rozhodnutí se opírají především o hodnocení lékařů, kteří manžele Peterkovi nikdy neviděli a své závěry zakládají pouze na lékařských záznamech obvodních lékařů, z nichž některé jsou i několik desítek let staré a v dnešní době již zcela irelevantní. Úřady také zcela opomenuly skutečnost, že se manželé Peterkovi příležitostně starají o dítě své kamarádky a péči výborně zvládají, i to, že celá řada nevidomých párů má dítě přirozenou cestou a je schopna jej vychovat. Manželé Peterkovi nemohou mít dítě přirozenou cestou. Umělé oplodnění se nepodařilo, nikdo jim jej však nezakazoval ze zdravotních důvodů. Pouze to, že manželé Peterkovi mohou dítě jedině adoptovat, umožňuje úřadům bránit jim v rodinném životě.

V obdobném případě v Rakousku přitom nedávno uspěli nevidomí manželé Dietmar Janoschek a Elfriede Dallingerová, kteří se svého práva domohli.

Pro bono aliance o.s.

Pro bono aliance je občanské sdružení právníků, kteří usilují o zvýšení účinnosti právního systému při ochraně lidských práv a dalších veřejných zájmů. Pro bono aliance se zaměřuje na zlepšování dostupnosti právní pomoci, zejména zprostředkování bezplatné právní pomoci, poskytované spolupracujícími advokáty neziskovým organizacím nebo jejich klientům. Další aktivity Pro bono aliance spadají do programu společensky odpovědné výuky práva, v jehož rámci realizuje zejména pravidelnou Školu lidských práv a semináře pro vyučující práva a podporuje rozvoj právních klinik na českých právnických fakultách.

Pokud potřebujete pomoc, nebo pomoc naopak nabízíte, obraťte se na právníky Pro bono aliance o.s. kutilek@probonoaliance.cz a na právníky manželů Peterkových petr.vesely@holubova.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.