„Pojď, budu Ti číst,“ tak zní motto neziskové organizace Celé Česko čte dětem

Sdílet
Čas čtení: 4 minuty

Jmenuji se Eva Katrušáková a jsem zakladatelkou a ředitelkou neziskové organizace Celé Česko čte dětem, která již sedmým rokem vede stejnojmennou osvětovou a mediální kampaň. Spolu se svým týmem bych se chtěla dopracovat k tomu, aby se rituál předčítání dětem v rodinách stal pravidelným a aby jej rodiče vzali za své.

Čím se vaše organizace zabývá a kolik lidí ji žene vpřed?

Naše kampaň neříká JDI A ČTI SI, ale POJĎ, BUDU TI ČÍST. Posláním obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem je prostřednictvím společného čtení budovat pevné vazby v rodině. Pravidelné předčítání dětem má obrovský význam pro rozvoj jejich emocionálního zdraví. Předčítání rozvíjí paměť a představivost, učí myšlení. Předčítání utváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem. Heslo naší kampaně zní: Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!

Čtení učí děti rozeznávat dobro od zla a povzbuzuje k reflexi nad důsledky vlastních slov a činů. Klíčový je čas strávený s dítětem, bezpodmínečná pozornost, kdy se dítě cítí milované a důležité. Díky společnému čtení se budují pevné vazby v rodině a rodina sdílí společný prostor, čas a emoce, což je dnes, v době virtuálních domácích členů rodiny, jako je počítač, televize nebo mobil, podstatná věc.

Podařilo se mi vytvořit výborný pracovní tým lidí (který mimochodem čítá 3 osoby), kteří si zvykli na můj styl práce, funguje nám to a věřím, že dokážeme velké věci. Velká je zásluha šesti desítek regionálních koordinátorů, dobrovolníků, kteří šíří ideje Celé Česko čte dětem do různých koutů České republiky.

V čem se lišíte od jiných podobných organizací?

Celé Česko čte dětem - logo
Celé Česko čte dětem – logo

Celé Česko čte dětem jde ke kořenům rodinné pospolitosti a podporuje emoční zdraví dětí, a to už od nejútlejšího věku. Snažíme se oslovit a zaujmout co největší počet rodičů, učitelů, vychovatelů a dalších dospělých z nejbližšího okolí dítěte. Rodiče rozhodují o dlouhém a šťastném dětství svých ratolestí a jsou jeho strůjci. Celé Česko čte dětem neizoluje děti od rodiny pouze ke knize. Společné čtení doma vytváří pocit bezpečí a utváří pevné emoční vazby. Zároveň tím utváří pozdější vztah ke čtení a literatuře. Sedmdesát procent dětí, kterým se v dětství předčítalo, se stává čtenáři (zdroj: L.Václavíková-Helšusová, I.Gabal, “Jak čtou české děti”, rok 2003).

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Pomáháme – viz výše. Nám pomáhají dobrovolníci, sponzoři, individuální dárci.

Co je cílem vaší práce a kdy ho dosáhnete?

Naše cíle jsou od prvního dne existence organizace stále stejné. Chceme oslovit co nejširší veřejnost, zaujmout co nejvíce rodičů, učitelů a dalších dospělých z nejbližšího okolí dítěte. Chceme se dostat do co největšího počtu domácností, škol, školek, mateřských center, ambulancí lékařů, psychologických poraden atd. Proto vedeme jak osvětovou, tak mediální kampaň. Celé Česko čte dětem je největší kampaní na podporu emočního zdraví dětí a jejich čtenářské gramotnosti v u nás. K dnešnímu dni jsme rozvinuli přes třicet různých celostátních projektů (Jen pro ilustraci: Moje první kniha, Klub škol, které čtou, Klub školek, které čtou, Babička do školky, soutěž Knihorej, Plakát roku …). Založili jsme tradici „týdnů čtení dětem“ v České republice.

Je to běh na dlouho trať 🙂

Kde berete motivaci pro svou práci?

Motivací jsou např. každodenní emaily, které dostávám já i moje spolupracovnice. Jsou to osobní výpovědi rodičů, učitelů, knihovníků a dalších, kteří nám sdělují své osobní poznatky, zkušenosti či příběhy. Při našich akcích se také setkáváme se spoustou nadšených příznivců a podporovatelů šíření myšlenky o důležitosti předčítání dětem. Vidíme konkrétní posuny ve vztazích rodičů a dětí, v rozvoji dětské komunikace, vyjadřování a později také vznik čtecích návyků. Důležitý je osobní příklad, a to jak v rodině, tak ve škole. Výborné zkušenosti a zpětné vazby od rodičů, učitelů a seniorů máme díky projektu Babička a dědeček do školky. V rámci tohoto projektu chodí senioři pravidelně číst do školek. Po krátkém dopoledním předčítání dětem rozdají také pohádku na domácí čtení, kterou dětem za domácí úkol přečtou rodiče. Další den se pak babička či dědeček ptají na obsah pohádky, čtené rodičem. Tím dochází k motivaci nejen dětí, ale také rodičů k tomu, aby předčítání zařadili k pravidelným rodinným rituálům.

Představte si, že jste získali to, co nejvíce potřebujete. Jak bude situace vypadat, co se změnilo, co jste získali?

Chtěli bychom dosáhnout toho, že se čtení stane tzv. módní, trendy záležitostí, že rodiče vezmou důležitost předčítání a sdílení společného času s dětmi za své a uvědomí si, co svým dětem můžou dát.

Kterou jednu věc byste v minulosti udělali jinak?

Nezaměřili bychom se pouze na podporu jednoho sponzora. Poučili jsme se z vývoje z minulých let a nespoléháme na jednoho sponzora, vždy jich máme několik a více se zaměřujeme na individuální dárcovství.

Které známé osobnosti pomáhají v propagaci organizace nebo konkrétního projektu?

Spolupracujeme s více než osmdesáti známými osobnostmi ze světa kultury či sportu. Jsou to např. Michal Horáček, Zdeněk Svěrák, Dagmar Havlová, Jan Hřebejk, Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Michal Viewegh s ženou Veronikou, Arnošt Goldflam, Barbora Špotáková, Kateřina Neumannová, Viktor Preiss, Libuše Šafránková, Dominik Hašek, Ewa Farna, Eliška Hašková Coolidge, Lukáš Hejlík, Jiří Lábus, Alena Ježková, Daniela Krolupperová, Daniel Mrózek a další.

Používáte v organizaci software pro správu informací o svých klientech a partnerech?

V současné době (říjen 2013) začínáme přecházet na systém google apps, od kterého očekáváme ulehčení spousty práce v oblasti administrativy, operativy, databází, propojení s webem a sociálními sítěmi atd. Takže i správa informací o našich zapojených institucích a partnerech bude jednodušší a přehlednější.

 

Kontaktní informace:

  • Mgr. Eva Katrušáková, ředitelka Celé Česko čte dětem, o.p.s.
  • E-mailová adresa: katrusakova@ctemedetem.cz
  • Adresa organizace: Celé Česko čte dětem, o. p. s., Janáčkova 10/1426, Ostrava 702 00
  • Doručovací adresa: Smetanova 1912/5, Český Těšín, 737 01
  • Webové stránky organizace
  • Facebookový profil: Celé Česko čte dětem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.