Jak v neziskové organizaci (a nejen tam) ušetřit na softwaru

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

Nezisková společnost Liberix vydala metodiku Software na úřadech a jeho otevřené alternativy. Zájemci se v ní dozvědí, jak ušetřit na licenčních poplatcích za software. PDF dokument je ke stažení zdarma a je možné ho volně šířit.

Metodika vysvětluje obvyklé předsudky a obavy, uvádí příklady nasazení z praxe a objektivní argumenty. Neomezuje se přitom jen na veřejný sektor, uvedené informace platí pro komerční i neziskovou sféru. Autoři metodiky si kladou následující cíle:

  1. Upozornit na výhody open-source softwaru (nejen) pro veřejný sektor.
  2. Zaváděním open-source softwaru snížit náklady na IT řešení a zvýšit transparentnost veřejného sektoru a poskytovaných služeb.

Co je open-source software

Open-source software, který Liberix doporučuje jako vhodné řešení, používá mnoho úřadů v Evropě i v České republice. Za jeho pořízení a používání se obvykle neplatí licenční poplatky, takže nehraje roli, na jaké množství počítačů bude nainstalován. Velmi výhodné jsou úpravy na míru a následné sdílení (upraveného) softwaru – úřady mohou společně vyvíjet aplikaci na míru, což podpoří jejich nezávislost na konkrétním dodavateli.

Významným parametrem je technologická otevřenost datových formátů a protokolů, tedy fakt, že odborné veřejnosti je znám způsob, jakým jsou data v aplikacích ukládána. Tím je pro budoucnost zajištěna standardizace a stabilita pro komunikaci a výměnu dat, která je navíc podpořena nezávislostí na jednom výrobci.

Více informací na webu Liberix.cz: Software na úřadech a jeho otevřené alternativy – PDF ke stažení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.