Překonali jsme předsudky maloměsta, říká ředitelka o.s. Pferda

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Jmenuji se Iva Laštovicová a jsem jednou ze dvou zakladatelek občanského sdružení Pferda, které působí v Rychnově nad Kněžnou a v Náchodě.

Čím se vaše organizace zabývá a kolik lidí ji žene vpřed?

Naše organizace se zabývá dospělými lidmi s mentálním postižením, momentálně provozujeme 5 sociálních služeb, které řeší jejich budoucí pracovní uplatnění, budoucí bydlení, ale i stávající bydlení s podporou asistenta. V současné době zaměstnáváme 14 lidí na pracovní poměr a k tomu máme 5 pracovníků na DPP nebo DPČ. A v neposlední řadě i několik aktivních dobrovolníků.pferda 2

V čem se lišíte od jiných podobných organizací?

Lišíme se v přístupu v práci s naší cílovou skupinou. Nechceme lidi s mentálním postižením opečovávat, ale připravujeme je na reálný život, do kterého se snad jednou zapojí nebo jsou pomocí našich služeb postupně zapojováni. Velmi podporujeme jejich samostatnost a sami zjišťujeme, že tito lidé v mnoha případech nepotřebují takovou míru péče, která je jim v některých zařízeních poskytována. Zároveň od nich očekáváme větší samostatnost v rozhodování a celkově větší zodpovědnost v reálném životě.

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Pomáháme dospělým lidem s mentálním postižením, kteří se buď dostali do svízelné situace, například řeší svoje bydlení nebo chtějí pracovat, ale jejich pracovní návyky jsou minimální.

Velkou podporu dostáváme od Královéhradeckého kraje, který nás již podruhé zapojil do Individuálních projektů, dále MPSV, města a obce, ze kterých pochází naši klienti a ve kterých máme svoje služby. A samozřejmě také mnoho větších i menších dárců, bez kterých bychom se neobešli.

Co je cílem vaší práce a kdy ho dosáhnete?

Cílem naší práce je co největší osamostatnění člověka s mentálním postižením, posunutí jeho pracovních dovedností a dovedností v péči o vlastní osobu. Doba, kdy toho dosáhneme, je velmi individuální, většinou je to několik let. Každému klientovi se projekt přizpůsobí podle jeho možností a schopností.Pferda – sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením

Získali jsme respekt většinové veřejnosti a velkou podporu od ní. To znamená, že naši klienti mohou navazovat ve svých pracovních dovednostech i na volném trhu práce, bez toho, aniž by se toho malí živnostníci na malém městě obávali. Překonali jsme jejich předsudky.

Asi jako každá neziskovka bych chtěla získat dostatek finančních prostředků na fungování i další rozvoj naší organizace.

Kterou jednu věc byste v minulosti udělali jinak?

Asi bych si lépe vybírala některé spolupracovníky, v minulosti jsme se několikrát spálili a stálo nás to hodně sil.

Mgr. Iva Laštovicová, ředitelka (iva@pferda.cz)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *