Právníci Pro bono aliance úspěšně vyřešili diskriminaci nevidomého ze strany dopravního podniku

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

První případ spolupráce mezi Pro bono aliancí a veřejným ochráncem práv se podařilo zapojeným advokátům dotáhnout do úspěšného konce.

Jednalo se o případ diskriminace osob se zrakovým postižením dopravním podnikem, který zakazoval přepravu takových osob, pokud jejich vodící pes neměl náhubek. Dopravní podnik po komunikaci s advokáty od diskriminačního jednání upustil a obětem diskriminace se omluvil. Případ advokáti převzali na žádost Pro bono aliance, která spolupracuje s veřejným ochráncem práv na základě Memoranda o spolupráci.

Spolupráce mezi Pro bono aliancí a veřejným ochráncem funguje tak, že právníci kanceláře VOP vytipují vhodný případ, u nějž ombudsman v závěrečné zprávě konstatoval diskriminaci a ani následně nedošlo k nápravě. Musí se jednat o oběti diskriminace, které nemají finanční prostředky na právní služby.

Konkrétně šlo o situaci, kdy řidiči dopravního podniku s odvoláním na přepravní řád neumožňovali přepravu osob se zrakovým postižením v doprovodu psa se speciálním výcvikem, pokud pes neměl náhubek. Přitom náhubek výrazně omezuje pomoc, kterou pes takto postiženým osobám může poskytnout. Veřejný ochránce konstatoval, že jde o přímou diskriminaci v přístupu ke službám z důvodu zdravotního postižení, dopravní podnik však odmítl zjednat nápravu. V rámci dohodnuté spolupráce se proto ombudsman obrátil na Pro bono alianci a ta našla advokáta ochotného případu se bezplatně věnovat. Advokát vyzval dopravní podnik, aby výslovně zakotvil do smluvních přepravních podmínek výjimku pro psy se speciálním výcvikem. Dopravní podnik v reakci na výzvu advokátů požadovanou změnu provedl a stěžovatelům se písemně omluvil. Podrobnější informace o případu najdete v tiskové zprávě veřejného ochránce.

Aktivita navazuje na téměř pětileté fungování projektu Pro bono centrum. V rámci něj mohou již od července 2008 české nevládní organizace získat pro sebe nebo pro své klienty bezplatné služby některé z advokátních kanceláří. Díky činnosti Pro bono centra se podařilo pro NNO zajistit právní pomoc v bezmála 200 případech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.