„Děti potřebují oba rodiče,“ říká Aleš Hodina, propagátor střídavé péče rodičů

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Střídavá péče znamená, že o dítě pečují střídavě oba rodiče. Čas, který dítě stráví s oběma rodiči, by měl být v zásadě stejný nebo alespoň podobný.  Střídavá péče funguje ve světě a chce ji i naše veřejnost. Setkává se však často s odporem soudů a odborů péče o děti.

Čím přesně se zabýváte?

Snažíme se, aby dětem zůstávali oba rodiče, a to i v případě, kdy se rozejdou. Rozcházejí se totiž spolu, ale neměli by se rozcházet se svými dětmi. A především by jim nikdo neměl bránit v tom, aby své děti vychovávali a pečovali o ně. V této snaze nám pomáhají desítky lidí, většinou neformálně spolupracujících. Jejich smysluplnou práci považuji rozhodně za přínosnější než nějaké formální začlenění.

Jmenuji se Aleš Hodina a jsem místopředsedou sdružení Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť. V Česku provozuji webový portál Střídavka.cz. Organizuji také různé akce, jako jsou semináře nebo shromáždění, občas přednáším.

V čem se lišíte od jiných podobných organizací?

Organizací zabývajících se zachováním rodinných vazeb i po rozchodu rodičů u nás mnoho není. Rodinné vazby hájí třeba i církevní organizace, ale většinou jen v úplných rodinách. Před situací po rozchodu rodičů zavírají oči. Díky ale aspoň za to, že se snaží chránit rodiny.

To některé feministické organizace rodinu přímo nabourávají a současně podporují separaci jednoho z rodičů (otce). V tom jsme v přímém protikladu. Hájíme zachování úplné rodiny, a pokud to nejde, tak alespoň zachování obou rodičů pro děti. Je to ale velmi obtížné. Opačným směrem totiž působí tzv. rozvodový průmysl, který si z rozpadu rodin a válek o děti udělal dobrý byznys.

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Pomáháme rodičům a dětem z rozpadlých rodin zachovat své rodinné vazby a opačně nám nejvíce pomáhají někteří aktivnější z těchto rodičů. Totiž kdo tuto situaci sám nezažije, často ani nevěří, jak vážné a hluboké problémy zde jsou. Sytý hladovému nevěří – dokud i jemu někdo nevezme jídlo, v tomto případě děti.

Aleš Hodina - Střídavka.cz
Aleš Hodina - Střídavka.cz

Co je cílem vaší práce a kdy ho dosáhnete?

Nejsme idealisté – část rodin se stále bude rozpadat a stále budou někteří rodiče dobrovolně opouštět své děti. V tom by mohly udělat hodně práce zmíněné církevní organizace. My bychom byli spokojení, pokud by dětem alespoň zůstávali ti rodiče, kteří se o ně chtějí a mohou starat.

Zní to úplně samozřejmě, ale bohužel realita je jiná. Evidujeme řadu případů milujících rodičů, většinou otců, ale někdy i matek, kteří byli degradování do role „stykače“. I když chtějí a mohou, přesto své děti nesmějí vychovávat, ale jen se s nimi občas – pár dní v měsíci – „stýkat“. Trpí tím oni a trpí tím pochopitelně i děti.

Co nejvíce potřebujete, aby se změnilo? Jaký by byl ideální stav?

Taková situace by vypadala nějak takto: Změní se zákon o rodině a bude garantovat péči o děti všem rodičům, kteří chtějí a jsou schopni se o své děti starat. Ten, který bude bránit zachování péče obou rodičů – například tím, že se daleko odstěhuje, neřkuli unese s sebou dítě – bude péče o dítě zbaven.

Stejně tak ten, který falešně nařkne druhého rodiče například z týrání nebo zneužívání dětí, s cílem odstavit ho od dětí. Při rozhodování o svěření dětí do výchovy bude pozitivně hodnocena snaha udržet dětem rodinu a zejména vůle k zachování péče obou rodičů.

Kterou jednu věc byste v minulosti udělali jinak?

Ze začátku jsem věřil, že feministky myslí slova o rovnoprávnosti vážně. A že jim tedy nemůže být lhostejná situace, kdy dochází k velkým nerovnoprávnostem při svěřování dětí do péče, ke škodě těchto dětí. Hledal jsem proto oporu v našem snažení i u nich.

Teprve časem jsem pochopil, že jim vadí pouze určité nerovnoprávnosti a tato mezi nimi rozhodně není. Naopak – některé feministické organizace byly nejhlasitějšími odpůrkyněmi změny zákona, jež měla více preferovat péči obou rodičů. Už bych tedy podporu u nich rozhodně nehledal.

Ale žádný učený z nebe nespadl a člověk se učí chybami, že?

Profil

Ikona webu

Ikona Facebooku
Portál Střídavka.cz se zabývá osvětou podporující střídavou péči o dítě v případech, kdy se rodiče rozejdou nebo rozvedou. Nabízí aktuální komentáře, odborné studie, propagační materiály, zkušenosti z praxe a další informace.

 1. Články na Střídavka.cz
 2. Studie k tématu

12 komentářů: „„Děti potřebují oba rodiče,“ říká Aleš Hodina, propagátor střídavé péče rodičů

 • Pingback: Setkání rodičů, kteří na Vánoce neuvidí svoje děti | Deník neziskovky

 • 28.12.2012 (12:06)
  Trvalý odkaz

  Stridavka.cz je spolek psychopatických otců, kterým ve skutečnosti nejde o děti, ale o pokračující kontrolu nad bývalou partnerkou. Rozpoutávájí teror pomocí neustálých soudních jednání, falešných udání na policii, zastrašováním všech okolo.

  Reagovat
 • 29.12.2012 (14:24)
  Trvalý odkaz

  Dítě potřebuje usínat v klidu, i když má jednoho z rodičů magora. To je dle mě v nejlepším zájmu dítěte. Když má oba rodiče rozumné, tak se tak domluví a nemusí o tom pracně rozhodovat soud. A svěřování dětí do střídavé péče tam, kde se ti dva nedokáží dohodnout, musí být pro psychiku dítěte pořádná prasečina. Až chlapi budou rodit děti a budou s dětmi na rodičovské za 3.800,- bez kariérního růstu a následné diskriminace na trhu práce, tak se pak můžeme začít bavit na téma rovnoprávnost k dítěti.

  Reagovat
 • 29.12.2012 (15:33)
  Trvalý odkaz

  Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran

  Motto dne platí beze zbytku na pana Hodinu jeho spolek zakomplexovaných otců.
  Pan Hodina je úporný, agresivní lhář.Na svých stránkách šíří pouze nenávist vůči ženám, vede pmlouvačné kampaně vůči lidem, kteří si pouze dělají dobře svou práci a snaží se vytvářet obraz nepřítele z každého, kdo nesouhlasí beze zbytku s jeho názory.

  Střídavá péče nění vhodná pro každé dítě, a to i v situaci, kdy je milováno oběma rodiči.

  Nejlepší lék je snažit se s matkou svého dítěte vytvořit skutečnou rodinu, tak aby žena neměla důvod odcházet. Někdy stačí ženu pouze brát jako svého rovnocenného partnera.
  Ale to jsou věci, které pan Hodina, Závora, Patera, Fiala a další “ slušní členové otcovských spolků“ nikdy nebyli a nikdy nebudou schopni pochopit, proto střídavá péče v jejich podání by bylo pouze pokračováním pronásledování jejich dětí a zejména partnerky.

  Reagovat
 • 29.12.2012 (15:57)
  Trvalý odkaz

  Pan Hodina píše hezky, mluví hodně….ale to je tak všechno. Na webu
  „střídavka“ maže příspěvky s opačným názorem, nepohodlným diskutujícím zabanuje přístup k webu ( a že nás je skutečně hodně !!)
  ale o tom se nějak nechce zmiňovat. Feminismus odsuzuje a matky které chtějí bránit své děti před SP považuje na něco zavrženihodné a to se vůbec nezajímá, zda k tomu má opravdu závažné důvody. SP dětí se nemůže stát běžnou záležitosti, to je prostě nesmysl kterou muži nejsou schopni pochopit. Všechny děti nejsou schopny takovou zátěž unést a ne všichni muži se o děti skutečně strat chtějí, ale jen děti zneužívají jako skrytý motiv. Je to neochota platit výživné, chtějí se pomstít matce dětí atp.
  Naše společnost zatím není připravena na to, aby se muži starali o děti. Taky většina můžů SP při rozpadu vztahu nechtějí.Ty zbývající musí někdo prověřit, jak si to s tou péčí o děti otcové představují a proč ji vlastně chtějí a to pan Hodina určitě pozuzovat nemůže, neboť on je přesvědčený že si u nás ženy a muži jsou rovni, ale tak tomu bohužel není.

  Reagovat
 • 30.12.2012 (22:42)
  Trvalý odkaz

  ve vyspělých západoevropských zemích, kde mají skutečné dlouhodobé zkušenosti se střídavou péčí, tak ji již soudy neschalují, pouze ve vyjímečných případech, přišli již na to, že toto uspořádání je velice škodlivé, děti v něm naopak trpí. Proto nechápu tohoto muže jak může veřejně tvrdit takovéto věci a být o tom tak přesvědčený. Střídavá péče se již neosvědčuje.

  Reagovat
 • 30.12.2012 (22:47)
  Trvalý odkaz

  Střídává péče se v západoevrospkých zemích neosvědčila, naopak bylo zjištěno , že tem neprospívá. Dětem bere pocit zázemí a jistoty, zkuste odebrat štěně fence na týden a dát ho k psovi na týden a pak opět k fence, myslím, že to ani jeden nezvládne. Střídavá péče může fungovat pouze ve vyjímečných případech , a to pouze když rodina naplní mnoho podmínek , aby toto uspořádání mohlo fungovat v NEJLEPŠÍM ZÁJMU DÍTĚTE!!!!! Dítě má právo na styk s oběma rodiči, není to však jeho povinnost,« uvedl v usnesení výbor. Novela byla podle něj i v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. Je také prý nutné nahradit pojem »zájem dítěte« v návrhu občanského zákoníku pojmem » nejlepší zájem dítěte«,!!!! tak jak je to v mezinárodních smlouvách, které jsou pro ČR závazné. »Právě mezinárodní úmluvy o ochraně práv dětí používají pojem »best interest of child«, to znamená »nejlepší zájem dítěte«. Ono se to může zdát trošku jako slovíčkaření, ale není to tak. Přece jen „zájem dítěte“ je trošinku nižší pojem než „nejlepší zájem dítěte“.

  Reagovat
 • 2.1.2013 (23:21)
  Trvalý odkaz

  Tady se ale najednou vyrojilo příspěvků z jednoho hnízda – od nenávistných odpůrců péče obou rodičů…

  Reagovat
 • 7.1.2013 (23:05)
  Trvalý odkaz

  Asi to bude tím, že těch odpůrců je nějak čím dál víc. Naštěstí pro naše děti asi převládá rozum.

  Reagovat
 • 11.2.2013 (4:22)
  Trvalý odkaz

  Militantní feminismus sem importuje Usa.
  Proto je potřeba dávat si pozor na to co a kde člověk kupuje a odříznout je tak od financování. Znamená to nepit Cocacolu, ne Macdonald, ne Apple Ipad, ne tiskárny od HP, nemít učet u Citibank, ne americké filmy a SW. … A to uvádím je ty nejkřiklavější případy, kdy zisk těch firem je použit přímo proti vám. V podstatě to znamená bojkotovat západní nadnárodní firmy

  Reagovat
 • 22.9.2014 (16:12)
  Trvalý odkaz

  Pan Hodina je zakomlexovany chudak, kteremu vubec nejde o blaho deti. Neni ochotny pripustit opacny nazor – treba to ze jsou deti, kterym opravdu stridava pece nemusi vyhovovat nebo ze jsou „otcove“ (a ano i „matky“)od kterych je opravdu lepsi drzet deti dal.
  Na svych strankach se spolkem podobne postizenych (moc jich neni, ale jsou velmi aktivni a jsou se svoji stridavkou hodne slyset) siri pouze nenavist a demagogii.
  Nechapu jak tento clovek, ktery uz se svym spolkem uskodil mnoha lidem (i slusnym otcum, kterym svoji prezentaci pouze kazi reputaci)stale muze dostavat prostor v mediich.
  Z rozvodu, ktere probihaly do te doby klidne a rodice by se i domluvili dokaze jeho particka udelat drama.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.