Kupte si kus pralesa. Přátelé přírody ho pěstují v Liberci

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

Čmelák – Společnost přátel přírody – pěstuje pod Ještědem prales. Budoucí generace si podle ní zaslouží pořádné lesy, které za poslední staletí málem zmizely. Projekt lze podpořit na internetu a dokonce si kus pralesa „koupit“.

Nový prales můžete podpořit především formou originálního dárku – certifikátu, kdy si symbolicky koupíte kus lesa a stanete se jeho patronem. Zisk půjde na podporu Nového pralesa a aktivní ochranu přírody.

Nový prales je ve střední Evropě unikátní projekt, v jehož rámci vykupuje Čmelák – společnost přátel přírody pozemky na Ještědském hřebenu poblíž Liberce a provádí na nich postupnou přeměnu nepřirozených smrkových monokultur na původní smíšené lesy. Je samozřejmě přístupný veřejnosti. Skrz nejstarší část pralesa vede česko-německá naučná stezka, takže lidé se mohou na vlastní oči přesvědčit o proměně přírody a dozvědět se zajímavosti z místní přírody i historie regionu.

Od zahájení projektu v roce 2004 prosvětlili porost prořezáním smrků a do připravených míst dosadili více než 61 000 sazenic buků, jedlí, klenů, mléčů, jasanů, jilmů a ptáčnic. Na prosvětlené plochy se pomalu začíná spontánně navracet život. Nový prales dnes tvoří čtyři oddělené pozemky o celkové rozloze 35 hektarů, které chce Čmelák postupně propojit v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les.

Projekt je úspěšný především díky veřejné sbírce. Číslo účtu veřejné sbírky je 190 764 190/0300. Cena za metr čtvereční pralesa je 20 Kč. Tato částka je ročním příspěvkem a jsou z ní hrazeny náklady spojené s pěstováním a výsadbami sazenic, údržbou lesa, výkupy pozemků a administrací či propagací projektu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.