Jak volat levněji? Spočítejte si to a používejte voice over IP (VoIP)

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Asi ve své organizaci nemáte speciální smlouvu s telefonním operátorem, že? Lze tedy předpokládat, že voláte za běžné tarify, které jste si dohodli individuálně. I když mezi třemi majoritními operátory stěží najdete jednoho „nejvýhodnějšího“, přesto existuje cesta, jak můžete volat levněji. A to výrazně.

Telefonujte pomocí internetu

Slyšeli jste někdy zkratku VoIP nebo celý výraz voice over IP? Zkratka IP znamená internet protocol a celý význam je tedy „hlas po internetu“. Hlas jsou data jako každá jiná – dnes se digitálním způsobem přenášejí všechny hovory, jak z pevné linky, tak z mobilu. VoIP neznamená nic jiného, než že data přecházejí běžnou internetovou sítí. Zatímco mobilní operátoři nebo operátor pevné telefonní sítě vlastní přenosovou soustavu (pevnou, bezdrátovou, satelitní apod.), operátoři VoIP svou vlastní síť nemají – ani ji nepotřebují. Už existuje – je to internet.

Hlas jsou také jen data

Když posíláte e-mail, posíláte data internetem. Díky mnoha promyšleným službám si vaše e-mailová zpráva najde cestu do cíle. Je to balíček dat, v podstatě soubor. Velmi podobně funguje přenos hlasových dat. Také jsou to data, větší než v případě e-mailové zprávy, ale pořád poměrně malé velikosti (pro přenos se rozdělují na menší části a komprimují, tedy zmenšují pomocí výpočtů, na konci se zase dekomprimují, sestavují do skoro stejné podoby). Abyste mohli posílat hlas přes internet (voice over IP), tedy telefonovat, potřebujete účet u operátora a telefon.

Co potřebujete: Účet a telefon

Zatímco pro volání mobilem nebo pevnou linkou musíte mít (mobilní) telefon a obvykle smlouvu s telefonním operátorem, kterému měsíčně platíte několik set korun, pro volání přes internet vám stačí registrační účet u VoIP operátora a počítačový program. Platí přitom, že samotný účet vás nezavazuje k odebírání služeb a placení.

Asi nejznámějším VoIP programem je Skype, ale ten vyvinul vlastní technologii a nepoužívá standardy jako běžní VoIP operátoři. Ze Skypu nemůžete zdarma volat do sítě VoIP operátora. Oproti tomu jednotliví VoIP operátoři udržují dohody o volání zdarma do svých sítí. Lze si tak snadno vytvořit prostředí, kdy vás volání skutečně nic nestojí.

Účet u VoIP operátora

VoIP operátor je společnost, která podniká v oblasti telekomunikací a nabízí své služby firmám a koncovým zákazníkům. Na českém trhu jsou jich desítky a mezi sebou se liší v kosmetických detailech. Ve srovnání s klasickými operátory (Telefonica 02, T-Mobile, Vodafone) vynikne, jak jsou tyto velké společnosti nestoudně chamtivé, když vám účtují 4 Kč za minutu na mobil ve stejné síti. VoIP firmy jsou malé a velmi rychle reagují na proměny trhu a požadavky zákazníků.

Můžete si vytvořit více účtů u různých VoIP společností – tedy více telefonních čísel. Je to jako registrace nového e-mailového účtu. Pokud nechcete, nemusíte ho používat a v drtivé většině případů nemusíte nic platit. V menšině případů musíte zaplatit nebo provolat alespoň 5-50 Kč měsíčně.

Telefon — software, nebo hardware

Když máte účet, potřebujete nástroj pro telefonování. Můžete si koupit VoIP telefon, což je stolní nebo bezdrátový přístroj, který připojíte do routeru nebo modemu běžným síťovým konektorem (stejně jako počítač). VoIP telefony stojí od 1000 Kč, kolem 2000 Kč koupíte velmi slušný přístroj (čtěte článek na mém osobním blogu Jaký telefon si vybrat pro voice over IP). Nebo můžete použít softwarový telefon, tedy počítačový program. Zde vám neporadím obecně, spíše to nechám na případnou diskuzi pod článkem. Luxusní a úplně nejvíc nejlepší řešení je program pro váš mobilní telefon s Androidem.

Mějte VoIP v mobilu

Na první pohled to zní divně, ale je to naprosto logické. Volání mobilem je drahé a často se nevyplatí. Chytré mobilní telefony jsou ale malé počítače a umožňují nainstalovat různé programy. Mezi nimi může být také program pro telefonování přes VoIP. Určitě jste často v dosahu mobilních sítí nebo používáte datové přenosy. Přesně to potřebujete, abyste volali levněji s VoIP.

Příklad: Pokud jsem zrovna náhodou mimo dosah wifi, aktivuji datové přenosy na jeden den (v ceně je sice jen 25 MB, ale to mým potřebám na cestách bohatě stačí).

Nainstalujte si do Androidu program CSIPSimple. Umožní vám volat přes více VoIP operátorů – máte v mobilu aktivních více čísel! Kam se hrabe SIM karta se svým jedním číslem… Jsem trvale dostupný na soukromém VoIP čísle, mobilním čísle, pracovním VoIP telefonu  a pro volání používám další, kde máme vysoký kredit – koupili jsme totiž u Faynu výhodně telefon.

O výhodách VoIP už nějakou dobu vím a používám je, ale teprve nedávno jsem se donutil k důslednému uvažování, zda se mi vyplatí volat mobilem. Často se mi to nevyplatí a stále častěji beru do ruky VoIP telefon nebo zapínám program v mobilu. Doporučuji to i vám. Rád si vyslechnu vaše zkušenosti v diskuzi.

(Obrázek telefonu jsem si vypůjčil ze stránky Fayn.cz, děkuji)

2 komentáře: „Jak volat levněji? Spočítejte si to a používejte voice over IP (VoIP)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.