Video: Cizinky pracující v ČR to nemají snadné, pomůže třeba vaření národních jídel

Sdílet
Čas čtení: < 1 minuty

Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) rozjelo kampaň na podporu žen cizinek, které pracují v České republice. Často pracují jako pomocné síly, ačkoliv ve své zemi získaly třeba vysokoškolský titul. Jejich zaměstnavatelé se k nim zřejmě nechovají hezky, jak naznačuje výstižné video Víte, kdo vám doma uklízí?

Nevážíme si vzdělání a bojíme se cizinců

Ke konci roku 2011 pracovalo v ČR legálně přes 26 tisíc cizinek ze zemí mimo EU. Ve své nekvalifikované práci musí čelit nízkým mzdám a neplaceným přesčasům, tlaku k výkonu nelegální práce, občas i násilí či obtěžování. SIMI připravuje pro tyto ženy právní pomoc, informační servis a nyní také hodlá na problém upozornit českou většinovou společnost. Více informací na stránce Kampaň Domácí pracovnice.

Vaření je dobrý nápad, jak z toho ven

Vhodným řešením těžké situace žen může být podnikání v oblasti stravování. Ženy vařit umí a obvykle vaří výborně a rády. Občanské sdružení InBáze toho využilo a spustilo sociální podnikání Ethnocatering. Princip je jednoduchý – ženy vaří svá oblíbená jídla (což se v praxi rovná zhruba sedmdesátce národních kuchyní) a ta dodávají zákazníkům v Praze. Provozovna sídlí na Legerově 50 a zákazníků má mnoho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.