Jak uspořádat (video)poradu týmu na dálku pomocí softwaru

Sdílet
Čas čtení: 3 minuty

Rok 2000 už je dávno za námi. Měl symbolizovat budoucnost, novou éru, změnu světa. Svět se určitě změnil, ale některé věci nejenže nejsou podle dávných představ, ale dokonce neodpovídají ani představám našim – současným. Televize jsou sice drahé a velké, ale lidé je neumí používat než pro dívání, žádné videohovory s rodinou se v masovém měřítku nepoužívají a vrcholem komunikace na dálku je Skype, tedy trochu lepší telefon.

Nechci mentorovat, jen jsem se krátce zamyslel nad současným poměrně tristním stavem. Ukazuje se totiž, že lidé sice pracují vzdáleně, ale potřebují se vidět alespoň na obrazovce. Problém to sice není, ale člověk by čekal, že to bude snadné jako zatelefonovat. A ono ne. Najít funkční službu nebo program je náročné, protože

 • nabídka není tak široká, jak by si člověk myslel vzhledem k existujícím technologiím
 • aplikace nabízejí omezené funkce – velmi málo aplikací nabízí technologické maximum funkcí
 • aplikace mají technické nedostatky (související s hardwarem nebo připojením)

Nepodařilo se nám v Liberixu najít vhodný nástroj pro videoporady, nicméně je možné, že problémy, na které jsme narazili, mohly být mezitím vyřešeny nebo se ve vašem případě neprojeví. Takže několik tipů následuje, budu rád za vaše zkušenosti.

Snad u všech služeb platí, že jejich kvalita odpovídá nejslabšímu členovi. Pokud má někdo z připojených lidí špatné připojení do internetu, stáhne kvalitu služby u všech připojených na svou úroveň.

Co znamená „nekvalitní připojení do internetu“?

Dnes už obvykle není problém šířka linky, tedy množství přenesených dat za sekundu, nýbrž odezva. Každá linka (ADSL, pevná, mobilní) má prodlevu v přenosu minimálního datového balíčku. Čím vyšší prodleva, tím pomalejší přenos. Dalším limitujícím faktorem je rychlost od vás (upload), která bývá výrazně pomalejší než rychlost k vám (download). Pokud je tedy upload 1 MBit a prodleva v desítkách milisekund – což je případ běžného ADSL připojení (viz srovnávací tabulky na webu rychlost.cz) – je pravděpodobné, že budete z videokoference spíše znechucení. Rychlost downloadu, udávaná v reklamách jako „hlavní“ marketingové číslo, nehraje příliš roli, protože je pro průměrně kvalitní videopřenos dostačující již několik let.

Skype

Funguje dobře pro zvukové konference více lidí, videokonference jsme nezkoušeli. Skype totiž funguje tak, že využije váš počítač jako prostředníka pro ostatní účastníky své sítě. Rychle se tak stanete „telefonní ústřednou“. Proto Skype používáme minimálně, i když lze ocenit jeho výhody jako např. že je služba stabilně kvalitní a dostupná.

Google Plus – setkání (Hangouts)

Vylepšená varianta původního GTalku, která je součástí sociální sítě Google+. Je potřeba se naučit síť používat, protože do hovoru vás někdo musí pozvat a vy pozvánku musíte vidět – ne vždy se nám to zdařilo. Aplikace přepíná kamery zapojených lidí podle toho, kdo mluví. Je to obtěžující, příjem obrazu lze vypnout, ale ne přenastavit. Videohovor výrazně vytěžoval počítače(e).

Vyew.com

Virtuální místnost, kde je možné promítat prezentaci, nahrávat na společnou plochu soubory, malovat na společnou tabuli. Konferenci řídí moderátor, který může ovládat mikrofony účastníků. Velmi dobré, bohužel nepoužitelné pro poradu – zpoždění dosahovalo až pěti sekund, to je pro normální hovor nepoužitelné. Dovedu si představit jako nástroj pro školení a webináře.

Vew.com - místo pro týmovou spolupráci
Vew.com - místo pro týmovou spolupráci

A dál?

A to je všechno. Víc jsme toho nezkoušeli, jednak o ničem dalším nevím, jednak chci, aby to bylo dostupné zdarma, protože takový nástroj potřebujeme pouze 1-2krát měsíčně. Tímto tedy uvítám tipy na software pro online videokonference. Díky.

2 komentáře: „Jak uspořádat (video)poradu týmu na dálku pomocí softwaru

 • 28.6.2012 (20:45)
  Trvalý odkaz

  Netrváte-li na videu, tak dobrou službu udělá i Freeswitch nebo Asterisk se zapnutým modulem pro konference – vedlejší efekt je ten, že člověk lehce získá záznam celé konference. Třeba vývojáři Freeswitche takhle pořádají pravidelný vývojářský conference call. ( http://wiki.freeswitch.org/wiki/Weekly_Conference_Call )

  Tip pro audiokonference – když nemluvím, je potřeba vypnout mikrofon.

  Reagovat
 • 29.6.2012 (22:31)
  Trvalý odkaz

  Zkoušeli jsme i konferenční hovory přes servery Ekiga a VoIP nabízí i jiné možnosti. To problém není. Doufali jsme (hlavně já), že se posunem trochu dál. Nakonec se ukazuje, že to furt nejlíp umí Skype.

  Mikrofon – aplikace to většinou dělají samy. Problém nebylo množství přenášených dat, ale latence…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.