Acta non verba znamená „jednat, nikoliv jen mluvit“, říká ředitel společnosti

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Ředitel společnosti Acta non verba Vojtěch Razima je hrdý na to, že se díky jejich aktivitě začaly zveřejňovat informace o nepoctivých pumpařích. Hlavním mottem jejich činnosti je „konat“.

Čím se vaše organizace zabývá a kolik lidí ji žene vpřed?

Nás je těžké jednoduše zařadit. Asi nejvíce se blížíme tomu, co je v na označováno jako „pressure group“. Zájmová skupina, která se snaží ovlivňovat veřejnou zprávu, politiku, legislativu, zejména pokud jde o její problémy a priority. Acta non verbaznamená jednat, nikoliv jen mluvit. Tím se snažíme řídit.

Vojtěch Razima, Acta non verba
Vojtěch Razima, Acta non verba

V čem se lišíte od jiných podobných organizací?

Řešíme konkrétní kauzy s konkrétním výsledkem. Vadilo nám, že mnohé neziskovky jen verbálně tepou nepravosti, aniž by se cokoliv měnilo. Vadilo nám, že řada politiků si z kritiky poměrů udělalo jen výnosný byznys, bez toho, že by s tím chtěli nebo uměli něco udělat. Proto jsme založili ANV.

Komu pomáháte a kdo pomáhá vám?

Dá se říct, že pomáháme většině občanů ČR. Mezi naše významné úspěchy patří zejména změna postoje ČOI k zveřejňování nepoctivých pumpařů. To jistě pomohlo velké části veřejnosti. Kvalita benzínu a nafty se od té doby významně zlepšila.

ANV je financována pouze z darů fyzických a soukromých právnických osob. Našimi hlavními přispěvateli jsou zejména střední a malé české firmy, jejichž vlastníkům vadí hlavně to, jak se často nesmyslně nakládá s penězi, které platí na daních. Další skupinou dárců jsou nadace, které vypisují jednotlivá grantová kola. Třetí a nejpočetnější skupinou jsou nespokojení občané. Programově odmítáme jakékoliv dary z veřejných rozpočtů, od politiků a politických stran.

Čtěte také článek: Tři důvody, proč na vaši e-mailovou prosbu o finanční podporu nepřišly žádné reakce

Co je cílem vaší práce a kdy ho dosáhnete?

ANV vyvolá tlak veřejnosti proti špatnému fungování státní správy. ANV se tak snaží dosahovat konkrétních, pozitivních změn ve veřejném životě. ANV se zaměřuje na dosahování pozitivních cílů pro svůj osobní nesouhlas s bezprávím a špatnými pořádky. Tahle práce nebude nikdy hotova..

Představte si, že jste získali to, co nejvíce potřebujete. Jak bude situace vypadat, co se změnilo, co jste získali?

Máme úspěchy, ale s penězi je to horší. Kdybychom měli větší zdroje, mohli bychom se věnovat více kauzám.

Vojtěch Razima, ředitel obecně prospěšné společnosti Acta non verba, o.p.s

Profil organizace

Úřady rády označují oprávněně nespokojené občany za kverulanty. Tím slovo kverulant nabývá nového, pozitivního významu. Takovými kverulanty chceme být.

Ikona webu

Ikona Facebooku

Úspěchy:

  1. Seznam špatných pumpařů od ČOI
  2. Úklid ve státní správě

3 komentáře: „Acta non verba znamená „jednat, nikoliv jen mluvit“, říká ředitel společnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.