Co je to Ganttův diagram a k čemu vám může být dobrý

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Ganttův diagram je jedna z mnoha věcí, které váš škola bohužel nenaučí a v praxi se s ní budete muset seznámit sami. Je to také jedna z několika věcí, které osobně považuji za klíčové, protože jejich ovládnutí mi pomohlo a pomáhá řešit hodně situací lépe a efektivněji, než kdybych je neznal. Jak bývá zvykem, není to nic složitého, protože obecně platí, že fungují hlavně jednoduché věci.

Příprava konference LinuxAlt - Ganttův diagram
Příprava konference LinuxAlt 2011 - Ganttův diagram, zbytečně mnoho detailů

Ganttův diagram slouží k naplánování projektu a zobrazení jeho fází. Pokud realizujete nějaký ESF projekt, tak jedny z posledních stránek, které generuje aplikace Benefit, obsahují harmonogram klíčových aktivit. A právě to je v principu Ganttův diagram. Ve sloupcích jsou uvedeny měsíce a jako řádky pak jednotlivé aktivity. Aktivita je zobrazena jako blok od počátečního do koncového měsíce, přičemž se ještě rozlišují barvy (což může určovat např. člověka, který aktivitu realizuje). Smyslem je srozumitelně zobrazit projekt a jeho průběh; bývá pak lépe srozumitelný všem lidem.

Ganttův diagram - Calc
Ganttův diagram v LibreOffice Calc

Velmi jednoduchý diagram si můžete vytvořit sami v tabulkovém kalkulátoru LibreOffice Calc. Jednoduše vzato může vypadat třeba jako na obrázku.

Samozřejmě ale existuje množství softwaru, který s diagramy pracuje. V Liberixu používáme pro správu projektů Redmine, v němž jsou mimojiné také Ganttovy diagramy. Na obrázku vidíte, jak probíhaly přípravy konference LinuxAlt (zapojeno cca 15 lidí).

Netvrdím, že je praktické na takový diagram zírat a tvářit se, že máte přehled, jak to všechno klape. Tohle je ale docela extrémní případ s mnoha zbytečnými detaily (navíc jsou na obrázku záměrně i uzavřené úkoly). Podstatné je, že Ganttův diagram, připravený třeba v Calcu, zásadně zjednodušuje pochopení fází projektu.

 Další informace

 

3 komentáře: „Co je to Ganttův diagram a k čemu vám může být dobrý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.