Kancelářský software zdarma: Psaní textů, vytváření tabulek i prezentací

Sdílet
Čas čtení: 2 minuty

Mezi základní programy na každém počítači ve vaší organizaci patří kancelářský balík, tedy programy, s jejichž pomocí můžete vyplňovat tabulky posílané z kraje či ministerstva, psát žádost o finanční podporu nebo připravit prezentaci na workshop.

Dokumenty Google - typy dokumentů
Dokumenty Google - typy dokumentů

Bez „office“ se zkrátka neobejde nikdo, je to základní vybavení počítače. Díky tomu, že ho potřebuje skoro každý uživatel, vznikla mezi výrobci konkurence a vy si můžete vybrat z několika kancelářských programů. Nemusíte za tyto programy platit, pokud nechcete – existují aplikace, které jsou dostatečně vybavené, přitom jsou zdarma a legální.

Dokumenty Google

Dokumenty Google patří mezi online služby firmy Google, která neprovozuje jen vyhledávač. Dokumenty představují kompletní elektronickou kancelář,  obsahují:

  • textový procesor pro psaní textů
  • tabulkový kalkulátor pro vytváření výpočtů a tabulek
  • program pro vytváření prezentací
  • editor pro vektorovou grafiku (kresby)
Dokumenty Google - textový editor
Dokumenty Google - textový editor

Abyste je mohli používat, musíte být připojení k internetu. Výsledné dokumenty můžete stáhnout jako PDF nebo OpenDocument (viz dále). Dokumenty mají skvělou vlastnost -sdílení a společnou práci více lidí. To je neocenitelné při spolupráci v týmu – všichni můžete současně psát do jednoho dokumentu a ještě si při tom chatovat. Aplikace jsou zdarma.

LibreOffice/OpenOffice.org

Sada kancelářských programů OpenOffice.org je dostupná zdarma. Funguje v operačních systémech Windows, Linux (Ubuntu, openSUSE, MandrivaLinux a další) a také Mac OS X. Jedná se o dlouho vyvíjený univerzální balík aplikací:

  • textový procesor Writer pro psaní textů – a to také velmi propracovaných
  • tabulkový kalkulátor Calc pro vytváření tabulek, výpočtů, grafů, scénářů apod.
  • prezentační program Impress
  • editor Draw pro vytváření kreseb (vektorové grafiky)
  • program Base pro práci s databázemi a vytváření datových sestav, formulářů a pohledů na data
  • aplikaci Math, která dokáže vkládat matematické, fyzikální, chemické a další vzorce a rovnice

LibreOffice/OpenOffice.org dokáže ukládat data  mnoha formátech, jeho hlavní formát je univerzální formát OpenDocument; umí ale také načítat a ukládat doc, xls a ppt. Vytvoření PDF souboru je otázka jednoho kliknutí. Program lze rozšířit o mnoho různých doplňků. Ke stažení je zdarma.

LibreOffice Writer
Textový procesor LibreOffice Writer

Vyberte si open-source software

Doporučuji vám LibreOffice, protože je univerzální, použitelný v mnoha operačních systémech, má mnoho funkcí a srozumitelné ovládání. Navíc je to legální software – a získáte ho zdarma. Pokud byste potřebovali zaškolit nebo poradit, kontaktujte Liberix.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.